ESB: Tri ključne kamatne stope ostaju nepromijenjene

Canva.com
Europska središnja banka, Frankfurt, Njemačka, Foto: Canva.com

Upravno vijeće Europske središnje banke (ESB) odlučilo je da će tri ključne kamatne stope ESB‑a ostati nepromijenjene, odnosno kamatna stopa za glavne operacije refinanciranja ostaje na 4,25 posto, kamatna stopa za mogućnost posudbe na kraju dana 4,50 posto, a na novčani depozit 3,75 posto.

„Premda su se u svibnju neke mjere temeljne inflacije povećale zbog jednokratnih činitelja, u lipnju je većina mjera bila stabilna ili se blago smanjila. Dobit je u skladu s očekivanjima ublažila utjecaj velikog rasta plaća na inflaciju. Uvjeti financiranja i dalje su restriktivni zbog monetarne politike. Istodobno su domaći cjenovni pritisci i dalje veliki, inflacija cijena usluga povišena je a ukupna inflacija vjerojatno će ostati na razinama višima od ciljne u velikom dijelu sljedeće godine“, navodi se u priopćenju ESB-a.

Upravno vijeće odlučno se zalaže za skori povratak inflacije na njegov srednjoročni cilj od dva posto a ključne kamatne stope, navode iz ESB-a, ostat će dovoljno restriktivne onoliko dugo koliko bude potrebno za postizanje tog cilja.

Eurozona mora pratiti i monetarne politike SAD-a, da euro ne bi izgubio vrijednost, pojasnio je za naš portal pred sjednicu ESB-a u lipnju, ekonomski analitičar i profesor ekonomske grupe predmeta na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, prof. dr. sc. Luka Brkić.

Važno je pogledati što su naredni koraci američkih Federalnih rezervi (Fed), jer u slučaju da dođe do sniženja kamatnih stopa u Europi odnosno eurozoni a ne dođe do snižavanja kamatnih stopa u SAD-u ili dođe do njihovog rasta, onda bi euru mogao prijetiti deprecijacijski scenarij, odnosno gubitak vrijednost. To je također jedna od stvari o kojoj treba voditi računa jer EU ne može ne pratiti plan Feda”, kazao je Brkić.

U izvješću američkom Kongresu prošlog tjedna, predsjednik Feda, Jerome Powell rekao je da se podaci o inflaciji poboljšavaju, premda je onda i dalje iznad ciljanih dva posto, pa bi daljnja poboljšanja otvorila mogućnost smanjenja kamata.

Istaknuo je i da bi predugo zadržavanje kamatnih stopa na povišenim razinama moglo naštetiti gospodarstvu, ali i naglasio kako svojim izjavama ne šalje nikakve signale o budućim potezima središnje banke.

Analitičari očekuju da će se prvo smanjenje kamatnih stopa u SAD-u dogoditi u rujnu.

9 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!