ESB prognozira da bi do početka 2026. mogao biti postavljen zakonski okvir za digitalni euro

Stockcake.com
Euro, ilustracija, Foto: Stockcake.com

U Europskoj središnjoj banci (ESB) nadaju se da će do početka sljedeće godine biti donesene sve političke odluke potrebne da se krene s izdavanjem digitalnog eura, da bi potom bilo potrebno još dvije do tri godine da se ta valuta pokrene i postane dostupna korisnicima, rekao je u četvrtak član upravnog odbora ESB-a Piero Cipollone.

ESB već godinama radi na uvođenju digitalne verzije eura, ali je napredak puno sporiji od očekivanog, uglavnom i zato što još uvijek ne postoji zakonodavni okvir koji bi ESB-u omogućio da nastavi s konkretnijim koracima za taj projekt.

Financijske turbulencije nakon dolaska američkog predsjednika Donalda Trumpa na vlast, u siječnju ove godine, povećala su hitnost da se nešto po tom pitanju pokrene, budući da se Europa oslanja na velike američke tvrtke za obradu većine digitalnih transakcija – što bi samo po sebi moglo biti potencijalno velika ranjivost financijskog sustava.

“Nadam se da će sve biti obavljeno do početka iduće godine, i to vrlo rano sljedeće godine… Trebamo donošenje zakonskog okvira, a zatim će biti dovoljno dvije do tri godine da se pokrene digitalni euro,” rekao je u četvrtak Cipollone na konferenciji u odgovoru na pitanje o vremenskom okviru za donošenje potrebne legislative.

Za razliku od plaćanja kreditnim karticama kao što su Visa ili Mastercard, potrošači koji plaćaju digitalnoom valutom imali bi izravne tražbine prema središnjoj banci eurozone, a njihova bi sredstva funkcionalno i sigurnosno bila slična gotovini. Time bi se korisnicima omogućilo izravno plaćanje i online i offline.

Cipollone je dodao da je ključna zapreka postizanje političkog sporazuma svih država članica EU, ali da bi se ipak to moglo postići “prije ljeta.” No, procedure koje treba provesti kroz Europski parlament mogle bi potrajati nešto dulje, dodao je. Na pitanje bi li Trump i njegovi potezi mogli ubrzati proces uvođenja digitalnog eura, guverner francuske središnje banke François Villeroy de Galhau je, govoreći na istom događaju, rekao da je Trump “ojačao odlučnost” ESB-a da nastavi s uvođenjem digitalne valute.

Cipollone je još u siječnju rekao da je digitalni euro potrebno što brže uvesti, u dogovoru na Trumpovo promicanje takozvana stablecoin valuta – vrste kriptovaluta koje su vezane za američki dolar, što ih, barem u teoriji, čini puno stabilnijima od klasičnih kripto investicija. U ESB-u smatraju da bi popularnost takvih sredstava plaćanja mogla dovesti do toga da veći broj korisnika povlači novce iz bankarskog sustava, što bi potencijalno moglo naštetiti europskom bankarskom sustavu.

Digitalni euro funkcionirao bi kao lisnica za elektronička plaćanja, koju bi jamčio ESB ali kojim bi upravljale banke. Za plaćanje digitalnim eurom ne bi bilo potrebno imati bankovni račun, no iznos kojeg građani EU mogu držat na računu bio bi najvjerojatnije ograničen na par tisuća eura.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari