EK predlaže postupno uvođenje EES-a

Stockcake.com
Putovnica i žig, Foto: Stockcake.com

Europska komisija predložila je postupno uvođenje novog elektroničkog sustava koji će registrirati ulaske i izlaske iz Europske unije kako bi ubrzala početak njegove primjene.

Komisija predlaže postupno uvođenje sustava izlaz/ulaz, takozvanog EES-a, i države članice imale bi šest mjeseci za punu primjenu. Prijedlog o postupnom uvođenju smatra se najboljim načinom za što brži početak primjene sustava jer prema sadašnjoj uredbi puna primjena bi početi odjednom na svim granicama, za što sada nisu ispunjeni uvjeti.

Prijedlog sada trebaju prihvatiti suzakonodavci, Vijeće EU-a i Europski parlament, navodi Hina. Kad se prijedlog prihvati, Komisija će objaviti datum početka postupnog uvođenja sustava nakon što od svih država članica dobije izjavu o spremnosti za provedbu.

Države članice koje žele, početi punu provedbu sustava EES od prvog dana mogu to učiniti, a šest mjeseci nakon početka postupne provedbe sustav mora biti u potpunosti operativan, odnosno provoditi se na svim graničnim prijelazima.

EES je zajednički elektronički sustav koji će bilježiti i pohranjivati informacije o datumu, vremenu i mjestu ulaska i izlaska državljana zemalja izvan EU-a koji prelaze granice EU-a, čime se definitivno napušta udaranje pečata u putovnice.

Automatski će izračunavati trajanje dopuštenog boravka tih državljana trećih zemalja i izdavati upozorenja državama članicama EU-a o isteku razdoblja dopuštenog boravka. Primjenjivat će se na osobe kojima je potrebna viza za kratkotrajni boravak i na one koje dolaze iz zemalja izvan EU-a izuzetih od obveze posjedovanja vize.

https://travel-europe.europa.eu/travelling-europe-etias-alone-will-not-be-enough-2023-09-06_en
Kontrola na EU granici, Foto: Europa.eu

EES će pohranjivati podatke o identitetu, putnim ispravama i biometrijske podatke, koji će se čuvati tri godine za one putnike koji poštuju pravila o kratkotrajnom boravku i pet godina za one koji prekorače trajanje dopuštenog boravka.

U sklopu tog novog sustava službenici na granicama skenirat će otiske prstiju osoba koje prvi put prelaze granicu i fotografirati ih. Ti će se podaci pohraniti u digitalnom spisu, što će omogućiti da se točno zna tko ulazi u šengenski prostor sa stranom putovnicom i tko ostaje dulje od dopuštenih 90 dana.

„Europa će uskoro prijeći na najmoderniji digitalni sustav upravljanja granicama na svijetu, izjavila je izvršna potpredsjednica za tehnološku suverenost“, sigurnost i demokraciju Henna Virkkunen.

Bilo je najavljeno da će se sustav početi koristiti još prošli mjesec, ali je zbog složenosti odgođen. Sustav će stajati 480 milijuna eura u sljedeće četiri godine.

„Moramo znati tko ulazi i tko napušta EU. Sustav EES veliki je korak naprijed prema integriranijem i sveobuhvatnijem upravljanju granicama“, rekao je povjerenik za unutarnje poslove i migracije Magnus Brunner.

Komisija je u svom prijedlogu predvidjela i mogućnost privremenog prekida korištenja EES-a u slučaju tehničkih problema ili velikih gužvi na granicama. Privremeni prekid znači da se obustavlja elektronička registracija putnika i prelazi na klasični način kontrole.

Sa sustavom EES tijesno je povezan i Europski sustav putnih informacija i autorizacije (ETIAS), elektronički sustav prethodne autorizacije ulaska za posjetitelje oslobođene od vize koji putuju u schengensko područje. ETIAS se može početi provoditi tek kada EES bude potpuno operativan.

4 Odgovora

  1. Čime se sve bavi to birokratsko nestručno prodano korumpirano leglo. Migranti mogu slobodno preko šuma a europljanima će se ograničiti sloboda kretanja.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari