EK će carinama i kapitalnom kontrolom zaobići mogući mađarski veto na sankcije Rusiji

freepik.com
EU i Rusija, Foto: Freepik.com/Ilustracija

Europska komisija priprema mjere za kapitalnu kontrolu i carine protiv Rusije u slučaju da Mađarska odluči blokirati nastavak provedbe gospodarskih sankcija prema Moskvi.

Bruxelles je poručio zemljama članicama da veliki dio režima sankcija, uključujući zamrzavanje ruske državne imovine vrijedne 200 milijardi eura, može biti prebačen na drugu pravnu osnovu kako bi se zaobišlo mogući mađarski veto, navelo je nekoliko europskih dužnosnika za Financial Times.

Europska unija (EU) želi zadržati diplomatski pritisak na Moskvu u kontekstu postizanja prekida vatre i okončanja rata u Ukrajini, no sada je otvoreno pitanje hoće li EU moći jednoglasno produljiti postojeće sankcije za još šest mjeseci nakon njihova isteka krajem srpnja. Mađarski premijer Viktor Orban i dosad je otežavao nametanje sankcija, a sada je zaprijetio stavljanjem veta na njihovo produljenje.

Restrikcije, kako je poznato, uključuju zabranu izvoza u EU ili ograničene cijene u sektorima poput energetike.

Zaobilazni pravni načini održanja režima sankcija ne zahtijevaju jednoglasje, već potporu kvalificirane većine zemalja članica. Kapitalna kontrola bi onemogućila tijek gotovine iz Rusije dok bi carine služile kao ograničavajuća trgovinska mjera.

Jedan od europskih dužnosnika je rekao da je zasad fokus na postojećem planu produljenja sankcija, no da su razgovori u tijeku oko alternativnih puteva. Na sastanku veleposlanika EU-a u Bruxellesu ovoga tjedna Budimpešta nije iznijela nikakve primjedbe na novi paket sankcija, već sedamnaesti, koji je usmjeren na tvrtke u Kini i drugim zemljama koje pomažu Moskvi izbjeći sankcije. Očekuje se da bi taj paket mogao biti formalno usvojen idućega tjedna.

U siječnju je EU nametnuo carine na rusko i bjelorusko umjetno gnojivo što je bio primjer kako se postojeće sankcije mogu pretvoriti u trgovinske mjere.

Idućega mjeseca Europska komisija bi trebala predstaviti konkretne mjere za zabranu novih ugovora o uvozu ruskog plina i postupno potpuno odustajanje od tog energenta iz Rusije do kraja 2027. Bruxelles pritom napominje da se tu neće raditi o sankcijama.

Carine će biti predložene na uvoz ruskog obogaćenog urana.

Neki europski diplomati su zadnjih dana izrazili zabrinutost da bi zabrana uvoza ruskog plina bez sankcija mogla uvući europske tvrtke u pravne komplikacije i bitke te je od Europske komisije zatraženo da bilo koje nove mjere budu pravno čvrste i neoborive.

Iz Bruxellesa su poručili da su iznenađeni manjkom povjerenja s obzirom da na mjerama rade najkvalitetniji stručnjaci.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari