Investicije u elektrifikaciju bi se u Europskoj uniji (EU) trebale udvostručiti u idućih 20 do 25 godina na 70 milijardi eura godišnje ako EU želi provesti zelenu tranziciju prema vlastitu planu, ocijenio je glavni izvršni direktor njemačkog energetskog diva E.ON, Leonhard Birnbaum.
Cilj je EU-a da do 2030. minimalno koristi 42,5 posto obnovljive energije u ukupnom energetskom miksu, no to znači snažno ubrzanje elektrifikacije, odnosno snaženje elektroenergetske infrastrukture.
“Zamislite vaše lokalne ceste koje trenutačno mogu progutati upravo broj automobila koji se na njima dnevno kreće. Dodajte na to 20 milijuna novih auta i dobivate gužve, zastoje, kašnjenja. Problematično, zar ne?”, kaže Birnbaum.
Kako ističe, sada je potrebno dodati novu infrastrukturu kako bi se tranzicija mogla nastaviti.
Trenutačno se u distribuciju električne energije ulaže oko 35 milijardi godišnje. Europska je komisija procijenila da je u razdoblju od 2022. do 2030. godine potrebno 584 milijarde eura investicija u elektroenergetsku mrežu.
Naravno, pitanje je je li većinu troška treba podnijeti sama industrija ili porezni obveznici. Birnbaum nema dvojbu.
“Ne možemo sve kao industrija sami progutati jer ako moramo udvostručiti investicije to nije sukladno maržama koje imamo. Elektrifikacija je put ka dekarbonizaciji. To je način za postizanje veće sigurnosti i također ka priuštivijim cijenama”, smatra Birnbaum.
Trenutačno, 23 posto konačne energetske potrošnje dolazi od električne energije, a 74 posto od toga se temelji na obnovljivim izvorima što uključuje nuklearnu energiju. Za dekarbonizaciju potrebno je tu količinu utrostručiti.
Pročitajte još:
Tek smo počeli elektrificirati transport i mobilnost, kao i grijanje te industriju, ustvrdio je Birnbaum u razgovoru za Euronews, no on ostaje optimističan ističući da je dug put pred EU.
“Infrastruktura u elektroenergetskom sektoru u Europi je zapravo, u usporedbi na svjetskoj razini, vrlo dobra. Nije da krećemo od loših temelja. Imamo što trebamo, no vjerujem da bi dodatna inovativnost u pristupu pojeftinila tranziciju”, poručuje Birnbaum.