Dužnosnici američkih Federalnih rezervi (Fed) izjavili su u utorak kako očekuju rast cijena uslijed povećanih američkih uvoznih carina, te pozvali na strpljenje prije donošenja odluka o kamatnim stopama, dok ne bude jasnije hoće li inflacijski šok biti kratkotrajan ili trajniji.
„Ono što smo do sada čuli jest da se velik dio utjecaja carina još nije odrazio u brojkama. Mnoge su kompanije unaprijed reagirale – povećale zalihe i poduzele slične mjere. Međutim, čujemo od sve većeg broja poduzeća da su te strategije pri kraju. Ako su te pre-carinske strategije iscrpljene, pred nama su promjene u cijenama, a tada ćemo vidjeti kako će potrošači reagirati“ rekao je predsjednik ogranka Feda u Atlanti, Raphael Bostic, na marginama jedne konferencije na Floridi.
Smatra i da će američka središnja banka morati duže čekati kako bi imala jasniju sliku o smjeru gospodarstva, prije donošenja odluka o kamatama.
„Trebali bismo pričekati i vidjeti kamo ide gospodarstvo prije nego poduzmemo išta konačno,“ rekao je Bostic, dodavši da ove godine očekuje tek jedno smanjenje referentne kamatne stope Feda za 0,25 postotnih bodova, odnosno 25 baznih bodova, uz nekoliko mjeseci zadržavanja postojećih razina.
Trenutačno, podsjeća Reuters, kamatne stope su između 4,25 i 4,50 posto.
„Mislim da je najbolje što možemo učiniti – da budemo strpljivi, temeljito analiziramo podatke, razgovaramo s našim zajednicama, čujemo njihova razmišljanja i odluke koje donose, i sagledamo kako se sve to uklapa“, rekla je Beth Hammack, predsjednica ogranka Feda u Clevelandu, na događaju koji je organizirao Fed iz Atlante. Njezine je izjave podržala i Mary Daly iz ogranka u San Franciscu.
Za sada se glavni učinak carina očituje u anketama koje pokazuju kako su kućanstva i poduzeća manje optimistična glede gospodarskih izgleda te očekuju višu inflaciju.
U intervjuu za Bloomberg TV u utorak, Stephen Miran, predsjedatelj Vijeća ekonomskih savjetnika Bijele kuće, odbacio je tvrdnje da bi dosadašnje carine, kao i one moguće u narednim tjednima, mogle dovesti do značajne inflacije.

„Uvodimo carine od prvog dana ove administracije“ rekao je Miran, istaknuvši kako nije bilo stvarnog, značajnog učinka na inflaciju, uz napomenu da su nedavna izvješća o indeksu potrošačkih cijena slabija od očekivanog.
Ipak, dužnosnici Feda i analitičari smatraju da se učinci još nisu u potpunosti prelili u gospodarstvo.
Walmart, najveći svjetski maloprodajni lanac i veliki uvoznik robe iz Kine, prošlog je tjedna najavio rast cijena – izjave koje je predsjednik Donald Trump odbacio.
„Možemo kontrolirati samo ono što možemo. Čak i smanjenje carina na kinesku robu na 30 posto rezultirat će višim cijenama“ rekao je izvršni direktor Walmarta, Doug McMillon, tijekom predstavljanja kvartalnih rezultata tvrtke.
Očekuje se da će razdoblje čekanja za Fed potrajati. Središnja banka zadržava referentnu kamatnu stopu u rasponu od 4,25 do 4,50 posto od prosinca, ali ističe kako će biti teško predvidjeti daljnji smjer gospodarstva dok se carinska i druge politike konačno ne razjasne – te prođe dovoljno vremena da se procijeni njihov učinak.
Govoreći pred Ekonomskim klubom Minnesote u utorak, predsjednik ogranka Feda iz St. Louisa, Alberto Musalem, izjavio je kako je prioritet središnje banke spriječiti rast inflacijskih očekivanja, a ključ u tome bit će procjena predstavljaju li nadolazeća poskupljenja jednokratni skok ili dugoročniji rizik.
Pročitajte još:
Iako su planovi o carinama ublaženi, oni „i dalje vjerojatno imaju značajan učinak na kratkoročne gospodarske izglede“, rekao je Musalem, ukazujući na „izravne jednokratne učinke na cijene uvoznih proizvoda, neizravne učinke na cijene domaće robe i usluga te moguće sekundarne učinke na inflaciju“.
Unaprijed pretpostaviti da će se učinci sami od sebe povući, „nosi rizik podcjenjivanja razine i trajnosti“ inflacije, što bi u budućnosti moglo stvoriti još veće probleme, zaključio je Musalem.
Jedan odgovor
Pa cijene će se uvijek samo dizati