Državne nekretnine objavile su u ponedjeljak novi natječaj za zakup 25 poslovnih prostora u državnom vlasništvu, drugi u ovoj godini, ponudivši prostore u Zagrebu, Novom Vinodolskom, Opatiji, Petrinji, Puli, Rijeci, Splitu, Varaždinu, Vukovaru i Zadru.
U Zagrebu se, piše Hina, daje u zakup 14 poslovnih prostora, tri su ponuđena u Rijeci, a po jedan u ostalim gradovima.
Prostori zagrebačke nulte zone površine od 15-ak do 40-ak kvadrata nalaze se u Ilici i na Trgu bana Josipa Jelačića, navode iz Državnih nekretnina. Iznosi početnih mjesečnih zakupnina za sudjelovanje na natječaju za ove prostore kreću se od 201,88 do 1.212,78 eura.
Površinom najmanji prostor na natječaju od svega devet četvornih metara može se zakupiti u Zvonimirovoj 1 u Zagrebu i početna mu je zakupnina 49,05 eura, a najveći od 542 četvorna metra također u Zagrebu u Mesničkoj 3 s početnom zakupninom od 2.728,25 eura.
Iz Državnih nekretnina izdvajaju i poslovni prostor površine 45,30 četvornih metara, koji se daje u zakup u Opatiji u ulici Vrutki s početnom zakupninom od 507,20 eura i prostor od 53,85 četvornih metara na zadarskom Poluotoku u ulici Mihovila Klaića 7, na potezu od crkve sv. Mihaela Arkanđela do Narodnog trga, s početnom zakupninom od 1.210,00 eura.
Zakupnike na tom natječaju među ostalima “traže” i riječki prostori u Tizianovoj 36A, Milana Smokvine Tvrdog 4A i na Jelačićevom trgu 6, kao i površinom najveći prostor u Splitu u Ulici Slobode 3.
Pročitajte još:
Rok za predaju ponuda istječe 25. ožujka u podne, a prostori se mogu pogledati između 10. i 14. ožujka, prema rasporedu objavljenom u javnom pozivu.
Iz Državnih nekretnina ističu i da na natječaju mogu sudjelovati pravne osobe, udruge i fizičke osobe s registriranim obrtom ili samostalnom profesionalnom djelatnošću, a ponude se zaprimaju osobno ili poštom na adresi Frana Vrbanića 50, Zagreb.
Jedan odgovor
Ovakvi natječaji za zakup državnih nekretnina mogu biti dobra prilika za poduzetnike, posebno one koji tek započinju posao i traže povoljan poslovni prostor. Najam od 49 eura zvuči nevjerojatno nisko, no važno je vidjeti u kakvom su stanju ti prostori, gdje se nalaze i kakvi su uvjeti ugovora.S druge strane, postavlja se pitanje transparentnosti i kriterija po kojima se prostori dodjeljuju. Državne nekretnine često su podložne kritikama zbog sporog upravljanja i neiskorištenog potencijala, pa bi bilo korisno vidjeti kakav je interes za ove prostore i hoće li doista završiti u rukama onih koji ih mogu najbolje iskoristiti.