Dow Jones raste, ali tržište se još nije oporavilo od oštrog pada dan ranije

Pixabay.com
Wall Street, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer se tržište nije oporavilo od oštrog pada dan prije, kada je američka središnja banka poručila da kani usporiti tempo smanjenja kamata. Dow Jones porastao je za 0,04 posto, na 42.342 boda, dok je S&P 500 pao 0,09 posto, na 5.867 bodova, a Nasdaq indeks 0,10 posto, na 19.372 boda.

Nakon što su dan prije pali za više od 2,5 posto, na početku jučerašnjeg trgovanja indeksi su blago porasli. No, pokušaj oporavka nije uspio, pa su ti dobici kasnije splasnuli. Novi makroekonomski pokazatelji potvrdili su poruke čelnika Feda s ovotjedne sjednice da gospodarstvo stabilno raste, da je tržište rada i dalje čvrsto, a da je inflacija još uvijek iznad ciljanih razina Feda.

Jučer je objavljeno da je američki bruto domaći proizvod (BDP) u trećem tromjesečju porastao za 3,1 posto na godišnjoj razini, više u odnosu na prvu procjenu o rastu od 2,8 posto. Zbog toga Fed nema razloga za žurbu s novim poticajima, prenosi Hina. Tim više što je u ovoj godini smanjio kamatne stope u tri navrata, za ukupno jedan postotni bod.

Unatoč oštrom padu ovoga tjedna, indeksi su i dalje na putu velikih dobitaka u ovoj godini. Dow Jones, koji je jučer porastao prvi put nakon deset dana pada, od početka godine je porastao za oko 12 posto, S&P 500 oko 23, a Nasdaq indeks oko 29 posto. Tako snažan rast pripisuje se euforiji u vezi razvoja umjetne inteligencije, Fedovom smanjenju kamata i pobjedi Donalda Trumpa na izborima za predsjednika SAD-a jer se očekuje da će svojim politikama pridonijeti rastu gospodarstva i provesti deregulaciju u nekoliko područja.

Na većini azijskih burzi cijene dionica su danas pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7:00 sati u manji za 0,6 posto i pao je na najnižu razinu u tri mjeseca. Od početka tjedna izgubio je oko tri posto. Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao za 0,2 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 1,5 posto. Kineski burzovni indeksi su jutros stabilni, premda je tamošnja središnja banka ostavila kamatne stope nepromijenjene, što znači da se još neko vrijeme odgađaju novi monetarni poticaji.

Azijski su ulagači jutros oprezni jer su američki i europski terminski indeksi trenutačno pali, pa bi se danas mogao nastaviti pad cijena dionica na tim tržištima. Ulagače, naime, zabrinjava mogućnost prekida rada dijela državnih službi u SAD-u jer u Kongresu još nije postignut dogovor o privremenom financiranju tih službi.

A na valutnim je tržištima nakon Fedovih poruka vrijednost dolara prema košarici valuta porasla drugi dan zaredom i dosegnula najvišu razinu u dvije godine. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 108,45 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 108,08 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 155,45 na 157,10 jena, najvišu razinu u pet mjeseci. Jen je pod pritiskom jer je japanska središnja banka jučer odlučila ostaviti ključnu kamatnu stopu nepromijenjenu na 0,25 posto, unatoč jačanju inflacije u Japanu.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura pala na 1,0355 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0380 dolara. Euro je prema dolaru ovoga tjedna oslabio 1,4 posto.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari