Do 2026. prve količine zelenog vodika u sklopu projekta “Sjeverni Jadran”

Konferencija u sklopu sastanka partnera na projektu Dolina vodika "Sjeverni Jadran", Foto: Miljenko Klepac/Hina

U sklopu projekta Dolina vodika “Sjeverni Jadran” razvija se 17 projekata na području partnerskih zemalja – Hrvatske, Slovenije i Italije, a mnogi partneri već imaju zrele projekte te se očekuje da će do 2026. biti proizvedene prve tone “zelenog” vodika.

Kazala je to na konferenciji za novinare koordinatorica projekta Jerneja Sedlar koja je istaknula i da se nakon završetka tog projekta, koji je započeo u rujnu 2023. i trajat će šest godina, očekuje oko 5.000 tona obnovljivog vodika proizvedenog u tri države, odnosno cijeli ekosustav vodika i vodikove tehnologije za proizvodnju, transport i energetiku.

Partneri na projektu Dolina vodika “Sjeverni Jadran” iz Hrvatske, Slovenije i Italije okupili su se u Rijeci na dvodnevnom sastanku, na kojemu se razgovara o provedbi, procijeni rizika i integraciji u društvena i industrijska okruženja.

Gradonačelnik Cresa, novog partnera u konzorciju, Marin Gregorović rekao je da je vodik budućnost te da tu vidi dugoročni učinak za Cres, ponajprije u smislu promocije i vidljivosti kao održivog otoka. Rekao je da mora biti dugoročnih dobrobiti za zajednicu, odnosno da održivi oblici energije moraju biti korisni svima na otoku.

“Naša očekivanja su da će se, uz punionice i spremišta za vodik, u budućnosti transformirati i naš komunalni sustav, a vizija je i težimo da dobijemo poveznicu s kopnom, brzobrodski prijevoz pogonjen na vodik”, izjavio je Gregorović.

Rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić Samardžija rekla je da inicijativa okuplja partnere na stvaranju ekosustava, koji bi trebao biti baza za daljnje projekte. “U godini dana od osnivanja puno je učinjeno, ponajprije na povezivanju partnera, a pokrenut je još jedan novi projekt”, dodala je rektorica.

Projekt Dolina vodika “Sjeverni Jadran”, piše Hina, temelji se na regionalnoj suradnji Slovenije, Hrvatske i talijanske Autonomne pokrajine Furlanije – Julijske krajine, a okuplja 37 tvrtaka i ustanova s ciljem razvoja inovativnih rješenja za zelenu budućnost regije.

Taj projekt, s proračunom od bespovratnih 25 milijuna eura, predstavlja prvu međunarodnu dolinu vodika u Europskoj uniji, sufinancira ga Partnerstvo za čisti vodik, a dio je programa Obzor Europa.

3 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari