Deloitte: Uprave presporo prepoznaju važnost umjetne inteligencije

Freepik.com
Umjetna inteligencija, Foto: Freepik.com/Ilustracija

Prema najnovijem Deloitteovom istraživanju, unatoč sve većim ulaganjima i inovacijama u području umjetne inteligencije, ova tema je još uvijek nedovoljno zastupljena na dnevnom redu upravnih odbora. Istraživanje je obuhvatilo 468 članova Uprava i izvršnih direktora u 57 država, a provedeno je u razdoblju od svibnja do srpnja 2024. godine.

Premda poduzeća diljem svijeta sve više ulažu u umjetnu inteligenciju, brojne Uprave iako svjesne njezine važnosti, ne znaju ili nisu sigurne kako se postaviti kada je u pitanju njezina uporaba unutar organizacije.

Samo 14 posto ispitanika tvrdi da njihove uprave redovito raspravljaju o umjetnoj inteligenciji, a skoro polovica njih, odnosno 45 posto, navodi da umjetna inteligencija još uvijek nije bila tema na njihovom dnevnom redu.

U međuvremenu se, ističu u priopćenju, tehnologija nastavlja razvijati te se sve više zaposlenika služi alatima umjetne inteligencije, bilo uz odobrenje njihove organizacije ili bez njega, što može rezultirati velikim internim rizikom za organizaciju.

Dok organizacije razmišljaju kako primijeniti umjetnu inteligenciju, upravni bi odbori trebali uvesti zaštitne mjere za ublaživanje rizika od neovlaštenog korištenja alata utemeljenih na umjetnoj inteligenciji od strane zaposlenika.

Gordan Kožulj, Foto: Promo

Stoga uprave moraju početi izdvajati dovoljno vremena na svojim sastancima da bi u potpunosti razumjeli ovu temu i uključili se u nju, a sve s ciljem zauzimanja stava i donošenjem odluka o primjeni umjetne inteligencije unutar organizacije.

Istraživanje je otkrilo i da 41 posto ispitanika tvrdi da se umjetna inteligencija na dnevnom redu upravnih odbora nađe samo jednom ili dvaput godišnje. Nadalje, 46 posto ih je nezadovoljno ili zabrinuto zbog vremena koje Uprava posvećuje umjetnoj inteligenciji.

Samo tri posto ispitanika smatra da su njihove organizacije dobro pripremljene za uvođenje umjetne inteligencije, dok 41 posto tvrdi da njihove organizacije uopće nisu za to spremne.

Deloitte navodi i da su mnoge Uprave počele definirati stav vezan uz umjetnu inteligenciju, ali ispitanici smatraju da bi naglasak trebali staviti na cjelovito upravljanje ovom tehnologijom, uključujući pitanje etike koje je kao važno istaknulo 57 posto, razvoja interne AI strategije za što je svoj glas dalo 44 posto, upravljanje rizicima i prilikama vezanim uz tu tehnologiju s 35 te politike nadzora integracije umjetne inteligencije u poslovanje organizacije s 14 posto glasova anketiranih.

“Umjetna je inteligencija ovdje i sada. U ovom ključnom trenutku, želja za procjenom učinaka nove tehnologije poput AI-ja na organizaciju je prisutna u svakoj kompaniji. No postoji stvarna opasnost da se zbog kompleksnosti teme i nedostatka znanja, Uprave neće dovoljno brzo uključiti temu umjetne inteligencije u svoj dnevni red”, kazao je Gordan Kožulj, direktor u Deloitteovom Odjelu poslovnog savjetovanja.

2 Odgovora

  1. Bila je informatizacija, pa je bila digitalizacija te sad je jako bitna umjetna inteligencija!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari