Zagreb je domaćin drugog izdanja deep-tech događaja Nuqleus Liftoff, koji je okupio više od 500 sudionika – od znanstvenika i startupova do ulagača, predstavnika industrije, akademske zajednice i javnih institucija.
Održan u prostorima zagrebačkog SEECEL-a, Liftoff je ponudio dvodnevni program ispunjen panelima, predavanjima, izložbama naprednih tehnoloških rješenja, ciljanim poslovnim susretima i startup pitch natjecanjem.
U središtu pozornosti našle su se 22 spin-off tvrtke iz Nuqleusovog Startup Builder programa, dok je više od 50 međunarodnih VC fondova, koji upravljaju kapitalom većim od 20 milijardi eura, došlo istražiti investicijski potencijal mladih deep-tech poduzeća.
Događaj je organiziran pod okriljem FER-ovog inovacijskog centra ICENT, uz podršku Europskog inovacijskog vijeća (EIC), Europske investicijske banke (EIB), Svjetske banke i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.
Osnivač i direktor Nuqleusa, Matija Srbić, u uvodnom obraćanju istakao je kako je Nuqleus, kao prvi hrvatski deep tech venture buildera, kroz koji vode istraživače i znanstvenike za izradu spin off inovacija te pripremu za tržište, veoma brzo rastao i napredovao.

„Ono što smo mi uspjeli kroz ovih nekoliko godina, jeste da smo kroz Nuqleus prikupili oko 3,6 milijuna eura investicija za 25 spin-off inovacija. Sada smo i 12 StartUp Hub u Europi, prema ocjeni Financial Timesa, što je za jednu, reći ćemo, malu Hrvatsku veoma važno. Imamo i fantastičnu mrežu mentora kojima se zahvalni što smo došli do ove razine. Ali nije uvijek bilo ovako – tek prije nekoliko godina, počeli smo u maloj sobi, radili smo online i bilo nas je tek dvadesetak. Iz godine u godinu smo rasli, i jako smo ponosni što je Liftoff važan u našoj regiji – za networking, povezivanje, upoznavanje ideja, inovacija i investitora. I danas imamo 22 startupa, s novim idejama, koji će se između ostalog imati priliku predstaviti kako investitorima tako i svima vama“, rekao je Srbić.
Dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER), Zagreb, Vedran Bilas, istakao je važnost prepoznavanja potrebe za inoviranjem i inovacijama – u svakom sektoru.

„Naši vizionari su još prije desetak godina imali viziju da se startup svijet u Hrvatskoj treba mijenjati. Zahvaljujući njihovoj upornosti i znatiželji danas imamo fantastičan događaj u Hrvatskoj. Mi educiramo kvalitetan kadar koji su i fantastični istraživači i inovatori te i na ovaj način im želimo dati svu potporu“, rekao je dekan Bilas.
U sklopu drugog izdanja Nuqleus Liftoffa, zagrebačka dvorana SEECEL-a pretvorena je u tehnološki izložbeni prostor u kojem su posjetitelji mogli iz prve ruke upoznati niz domaćih i međunarodnih inovatora. U fokusu izložbenog dijela bili su deep-tech startupovi, istraživački centri te etablirane tehnološke tvrtke koje su predstavile konkretna rješenja – od robota i pametnih uređaja do naprednih materijala i održivih tehnologija.

Posebnu je pozornost privukla i Rimčeva Nevera, ali i domaća tvrtka DOK-ING, poznata po autonomnim sustavima za razminiranje i industrijsku sigurnost. Njihova najnovija robotska vozila izazvala su interes i među ulagačima i među znanstvenicima.
Na izložbenim štandovima predstavio se i Centar kompetencija za napredne materijale MARBLE, koji razvija tehnologije bazirane na održivim rješenjima za građevinarstvo, industriju i energetiku. Njihova istraživanja vezana uz funkcionalne kompozite i cirkularnu ekonomiju predstavljena su kroz konkretne prototipove i uz suradnju s više fakultetskih laboratorija.
Između štandova izložila se i tvrtka FibreFusion, koja istražuje mogućnosti fuzije karbonskih i prirodnih vlakana u proizvodnji otpornijih, lakših i ekološki prihvatljivijih materijala ali i znanstvenici koji se bave čistim zelenim vodikom i njegovom jeftinijom proizvodnjom.
No, među pomalo futurističkim inovacijama, našla se i jedna svakodnevna i itekako već potrebna – jedan od njih je i Projekt punog naziva “Održivi pristup u razvoju jestivih prevlaka u povećanju trajnosti svježe jadranske ribe” (ActCoFISH), nacionalni znanstveni projekt, financiran od strane Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ), s trajanjem od 29. prosinca 2023. do 28. prosinca 2027. godine.

ActCoFISH razvija jestive, biorazgradive prevlake, koje se nanose izravno na svježu ribu. Cilj je koristiti antioksidativna svojstva ekstrakata iz mediteranskih biljaka i algi, poboljšati vitalnost i rok trajanja ribe te smanjiti potrebu za plastikom u pakiranju.
Dr.sc. Mia Kurek, izvanredna profesorica na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu, u Laboratoriju za pakiranje hrane, specijalizirana za istraživanje biorazgradivih filmskih materijala, aktivnih spojeva iz biljnih nusproizvoda, te njihove primjene u sigurnom pakiranju hrane i medicine za Financije.hr pojasnila je što bi značila potpuna primjena ove tehnologije.
„Naša misija i vizija je borba protiv generiranja nerazgradivih plastičnih materijala i njihovog zbrinjavanja odnosno smanjenja količine tradicionalno nerazgradive plastike ukoliko je to moguće jer svi prehrambeni proizvodi svakako ne dozvoljavaju zamjene tradicionalne plastike. S jedne strane, dakle, pokušavamo proizvesti materijale koji će biti kompatibilni s hranom a koji će zamijeniti tradicionalnu plastiku a sačuvati svojstva hrane te da mogu biti u direktnom kontaktu s hranom“, pojašnjava profesorica Kurek.

Foto: Financije.hr/L.Barić
S druge strane, kako kaže, važno je i pokušati zbrinuti na adekvatan način velike količine hrane koje postaju, na žalost, otpad.
„Prema svjetskim podacima, oko 30 posto zdravstveno ispravne hrane postaje otpad. Kako bi to smanjili, pokušavamo naći prirodne načine, prirodne konzervanse u vidu aktivne inteligentne ambalaže kako bi na jedan indirektni način, znači ne samo dodavanjem aditiva u hranu, pokušali produžiti rok trajanja hrani i smanjiti otpad od hrane“, kaže Kurek.
Ove ideje provode kroz tri aktivna projekta – već pomenuti ActCoFISH te projekte INTACTBioPACK i EvolvePack. Kroz projket ActCoFISH, konkretno, istražuju takozvane jestive prevlake predviđene za ribu jadranskog podneblja uz korištenje bilja iz našeg podneblja i njihove bioaktivne sastojke. Ove prevlake nanose na ribu odnosno riblje proizvode i tako se produžuje trajnost proizvoda na prirodniji način. U svrhu ovih istraživanja, hrvatski znanstvenici koriste ružmarin i motar, halofit s Mediterana, kojeg ima na morskim stijenama.
Pročitajte još:
Središnji dio izložbenog prostora pripao je 22 spin-off startupova koji su proizašli iz Nuqleusovog Startup Builder programa. Riječ je o mladim tvrtkama koje dolaze iz različitih znanstvenih disciplina – biotehnologije, umjetne inteligencije, fotonike, energetike i materijalnih znanosti – a mnoge su prvi put javno predstavile svoje prototipove i timove upravo na ovom događaju.