Danski parlament je 22. svibnja 2025. usvojio zakon kojim se postupno podiže zakonska dob za odlazak u mirovinu na 70 godina, s današnjih 67, za osobe rođene nakon 31. prosinca 1970. Smatra se da će to pomoći ublažavanju pritiska na mirovinski sustav i očuvati javne financije – projekcije govore o uštedi od oko 2.000 milijuna eura do 2040. godine.
Danska je uskladila dob za umirovljenje s očekivanim životnim vijekom i revidira je svakih pet godina. Godine 2030. dob za umirovljenje povisit će se na 68, a 2035. na 69 godina. Glavni razlog za ovu odluku je rastuća očekivana životna dob koja trenutačno iznosi oko 81,7 godina i potreba za održanjem fiskalne održivosti državnog sustava mirovina.
Godine 2022., kada je službena dob za mirovinu bila 67 godina, stvarna dob u kojoj su ljudi u prosjeku odlazili u mirovinu bila je oko 64, po podacima OECD-a.
Zakon je usvojen relativno lako, s 81 glas “za”, 21 “protiv” no nakon usvajanja izazvao je veliko nezadovoljstvo sindikata i radnika, osobito onih u zahtjevnim fizičkim poslovima, kao što su krovopokrivači, građevinski poslovi ali i poslovi medicinskih sestara. Neki sindikati procjenjuju da više od 75 posto njihovih članova ne može raditi do 70 godine života.
„Oko 20 posto umirovljenika u Danskoj odlazi u mirovinu jer ne mogu pronaći posao ili su previše bolesni da bi radili“, rekao je Aske Juul Lassen, etnolog na Sveučilištu u Kopenhagenu, stručnjak za tu problematiku.
Za tih 20 posto jako je bitno hoće li se dob za mirovinu ponovno povisiti, rekao je Lassen i naglasio da nejednakost raste s godinama života.
„Mogao bi se i povećati jaz između onih koji mogu otići u mirovinu rano zahvaljujući tome što imaju dovoljno novca i onih koji to ne mogu. Već danas vidimo da je dvije trećine naših članova otišlo u mirovinu prije službene dobi za umirovljenje. A to je zbog toga što su iscrpljeni i što su radili težak fizički posao“, rekao je glavni ekonomist Danske sindikalne konfederacije Damoun Ashournia.

Danski mirovinski sustav, kako prenosi Hina, sastoji se od nekoliko dijelova. Postoji univerzalna javna mirovina, koja trenutačno iznosi 7.198 kruna ili 963,53 eura na mjesec, plus dvije dodatne mirovine koje financira poslodavac uplatama u mirovinske fondove, obvezni i opcionalni.
Ashournia je rekao kako vjeruje da je podizanje dobi za mirovinu na 70 godina jedni način da se financira dansku socijalnu državu.
„Kako stanovništvo stari i očekivani životni vijek raste, ako želimo osigurati jednake javne usluge kao danas, moramo osigurati javne financije“, rekao je glavni ekonomist Danske sindikalne konfederacije.
Međutim, kritizirao je automatsko podizanje dobi za mirovinu svakih pet godina, što je na snazi od 2006. Po tim pravilima, dob za umirovljenje 2070. bit će 74 godine. U skladu s revizijom vladine radne skupine, Danska sindikalna konfederacija rekla je da bi željela da se ritam podizanja dobi za umirovljenje uspori.
„U budućnosti, možemo je podići samo za pola godine za svaku godinu produljenja očekivanog životnog vijeka“, rekao je Ashournia.
Pročitajte još:
No, za Erika Simonsena, zamjenika predsjednika Konfederacije danskih poslodavaca, to je jedini put naprijed.
„To bi bilo najpametnije, da se sačuva sustav. Tako da što budemo stariji, malo dulje radimo“, rekao je Simonsen.
Danska premijerka Mette Frederiksen rekla je kako vjeruje da će biti potrebna revizija sustava kada dob za umirovljenje dosegne 70 godina života.
2 Odgovora
Ma tko vam bude radio u tim godinama
Tako je, samo rad, nista drugo!