Cijene nafte porasle su u petak nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio da će u ponedjeljak iznijeti važnu izjavu o Rusiji, što je povećalo izglede za nove sankcije protiv tog velikog proizvođača nafte. Međutim, zabrinutost oko carinskih politika i rastuće proizvodnje unutar skupine OPEC+ ograničili su jačanje cijena.
Terminski ugovori za Brent sirovu naftu porasli su za 44 centa, na 69,08 američka dolara (64,03 eura) po barelu. WTI sirova nafta skuplja je za 52 centa, te se njome trguje po cijeni 67,09 dolara (62,23 eura) po barelu. Od početka tjedna Brent je zabilježio rast od 1,1 posto, dok je WTI porastao za 0,1 posto.
„Jutros su cijene nadoknadile dio gubitaka nakon što je predsjednik Trump izjavio da planira dati ‘važnu’ izjavu o Rusiji u ponedjeljak. To bi moglo izazvati nervozu na tržištu zbog mogućih dodatnih sankcija Moskvi“, naveli su analitičari ING-a u bilješci klijentima u petak.
Trump je izrazio nezadovoljstvo ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom zbog izostanka napretka u postizanju mira s Ukrajinom, prenosi Reuters, kao i zbog pojačanog ruskog bombardiranja ukrajinskih gradova.
Potporu cijenama pružaju i temeljni tržišni čimbenici — uključujući sezonski rast potražnje — kao i obnovljeni napadi jemenskih pobunjenika Huti na brodove koji plove Crvenim morem, naveli su analitičari BMI-ja u tjednom izvješću.
Znak poboljšane potražnje predstavlja i najava da bi Saudijska Arabija u kolovozu mogla isporučiti oko 51 milijun barela sirove nafte Kini, što bi bila najveća takva isporuka u više od dvije godine.
Na cijene je ovaj tjedan pritisak vršila i subotnja odluka Organizacije zemalja izvoznica nafte i njezinih saveznika (OPEC+) o povećanju proizvodnje za 548.000 barela dnevno u kolovozu.
Analitičari ING-a očekuju još jedno povećanje u rujnu, nakon čega bi mogla uslijediti pauza. Prema njihovim procjenama, ta povećanja mogla bi dovesti do velikog viška u opskrbi globalnog tržišta u četvrtom tromjesečju, što bi dodatno snizilo cijene.
Pročitajte još:
OPEC je također u svom Izvješću o svjetskoj naftnoj perspektivi za 2025. godinu, objavljenom u četvrtak, snizio prognoze potražnje za naftom u razdoblju od 2026. do 2029. godine, i to zbog usporavanja potražnje u Kini.
Očekuje se da će globalna potražnja u 2026. iznositi 106,3 milijuna barela dnevno, u usporedbi sa 108 milijuna barela dnevno prema prošlogodišnjoj prognozi.
Jedan odgovor
I opet i opet i opet globalno manipuliranje