Cijene nafte stabilizirale su se u slabijem trgovanju u srijedu nakon što su bile niže u prethodnoj sesiji, zbog zabrinutosti da bi nove američke carine, mogle produbiti globalni trgovinski rat i ograničiti potražnju za sirovom naftom.
Terminski ugovori za Brent naftu ostali su nepromijenjeni, na 74,49 američkih dolara (68,50 eura) po barelu. Američki terminski ugovori za WTI (West Texas Intermediate) skuplji su za tri centa i iznose 71,23 dolara (65,51 eura).
Bijela kuća potvrdila je u utorak da će predsjednik Donald Trump tijekom srijede nametnuti nove carine, no nije pružila pojedinosti o njihovoj veličini i opsegu. Objava novih carina zakazana je za 16 sati po američkom vremenu odnosno u 22 sata po srednjoeuropskom ljetnom vremenu.
„Cijene nafte porasle su gotovo dva posto u ožujku, ali su od tada ostale stabilne dok tržišta čekaju jasnoću o Trumpovim univerzalnim carinskim planovima uoči „Dana oslobođenja“. Niske razine trgovanja na naftnom tržištu ukazuju na rastuću zabrinutost zbog ovih carina, unatoč nekim pozitivnim signalima potražnje iz Kine,” rekla je za Reuters viša tržišna analitičarka Phillip Nove, Priyanka Sachdeva.
Obujam trgovanja terminskim ugovorima za Brent za lipanj iznosio je 13.936 lotova tijekom jutra, u usporedbi sa 672.617 lotova otvorenih pozicija za isti mjesec, prema podacima ICE-a na LSEG platformi za određivanje cijena.
„(Carinska) objava mogla bi utjecati na cijene i u pozitivnom i u negativnom smjeru, iako je ravnoteža rizika pretežno na strani pada, budući da slabije carinske mjere vjerojatno neće izazvati značajan rast Brenta, dok bi strože mjere mogle dovesti do znatne rasprodaje”, napisali su analitičari BMI-ja u bilješci.
Pad cijena djelomično su neutralizirale Trumpove prijetnje uvođenjem sekundarnih carina na rusku naftu te jačanje sankcija Iranu u ponedjeljak u sklopu njegove administrativne kampanje “maksimalnog pritiska” s ciljem smanjenja iranskog izvoza.
„Ako se pokaže da su carinski pritisci uspješni za Trumpa i omoguće prekid vatre između Rusije i Ukrajine, postoji scenarij u kojem bi ove kaznene mjere mogle biti kratkog vijeka, pri čemu bi carine potencijalno mogle imati pozitivan učinak na cijene sirove nafte, a negativan na naftne derivate,“ rekao je Janiv Shah, potpredsjednik Rystad Energyja za robne tržišta.
Pročitajte još:
Tjedni podaci o zalihama nafte i goriva u SAD-u dali su mješovitu sliku o ponudi i potražnji u najvećem svjetskom proizvođaču i potrošaču.
Zalihe sirove nafte u SAD-u porasle su za šest milijuna barela u tjednu koji je završio 28. ožujka, prema izvorima koji se pozivaju na Američki institut za naftu. Međutim, zalihe benzina smanjile su se za 1,6 milijuna barela, dok su zalihe destilata pale za 11.000 barela, navode isti izvori.
Jedan odgovor
Kad krenu carine čeka nas svašta…