Cijene nafte stabilne, potražnja za benzinom u SAD utjecala na cijene

Stockcake.com
Naftna platforma, Foto: Stockcake.com

Cijene nafte u četvrtak su bile stabilne jer su ulagači razmatrali mogući utjecaj carina koje predlaže bivši američki predsjednik Donald Trump na globalni gospodarski rast, dok su istodobno slabiji američki dolar i znakovi snažne potražnje za benzinom u SAD-u podupirali cijene.

Terminski ugovori za Brent sirovu naftu veći su za četiri centa te iznose 70,23 američka dolara (64,87 eura) po barelu. Ugovori za WTI sirovu naftu niži su za cent, te se njima trguje 68,37 dolara (63,16 eura) po barelu.

Na strani potražnje, makroekonomska neizvjesnost dovela je do opreznijeg okruženja za kupnju, osobito u Aziji, navodi analitička kuća Kpler u bilješci klijentima, dodajući kako su se geopolitičke premije na rizik smanjile jer primirje između Izraela i Irana zasad ostaje na snazi.

U srijedu je Trump zaprijetio Brazilu, najvećem gospodarstvu Latinske Amerike, kaznenom carinom od 50 posto na izvoz u SAD, nakon javnog sukoba s brazilskim predsjednikom Luizom Ináciom Lulom da Silvom.

Također je najavio planove za uvođenje carina na bakar, poluvodiče i farmaceutske proizvode, prenosi Reuters, a njegova administracija poslala je carinska pisma Filipinima, Iraku i drugim državama — čime se broj takvih pisama, uključujući i ona upućena glavnim američkim dobavljačima poput Južne Koreje i Japana, popeo na više od desetak u samo tjedan dana.

Dok kreatori monetarne politike i dalje izražavaju zabrinutost zbog inflacijskih pritisaka koji bi mogli proizaći iz Trumpovih carina, samo je „nekolicina” dužnosnika američkih Federalnih rezervi na sastanku 17. i 18. lipnja izjavila da smatra kako bi se kamatne stope mogle sniziti već ovog mjeseca, pokazuju zapisnici objavljeni u srijedu. Više kamatne stope poskupljuju zaduživanje i smanjuju potražnju za naftom.

S druge strane, slabiji američki dolar u današnjem azijskom trgovanju podupire cijene nafte, izjavio je viši analitičar OANDA-e Kelvin Wong. Slabiji dolar potiče cijene nafte čineći je jeftinijom za kupce koji raspolažu drugim valutama.

Dodatnu potporu cijenama pružaju i podaci Američke uprave za energetske informacije (EIA), prema kojima su zalihe sirove nafte prošlog tjedna porasle, dok su zalihe benzina i dizelskih goriva pale. Potrošnja benzina porasla je za šest posto, na 9,2 milijuna barela dnevno, navodi EIA.

Wikimedia Commons
JPMorgan, Foto: Wikimedia Commons

Prema podacima JP Morgana, prosječan broj dnevnih letova na globalnoj razini u prvih osam dana srpnja dosegnuo je 107.600 — što je povijesni rekord. Broj letova u Kini dosegnuo je petomjesečni vrhunac, a aktivnosti u lukama i teretnom prometu upućuju na „održano širenje“ trgovinske aktivnosti u odnosu na prošlu godinu.

„Od početka godine, globalni rast potražnje za naftom u prosjeku iznosi 0,97 milijuna barela dnevno, što je u skladu s našom prognozom od milijun barela dnevno“, navodi se u bilješci JP Morgana.

Osim toga, postoji skepsa oko toga hoće li nedavno najavljeno povećanje proizvodnih kvota OPEC+ uistinu rezultirati većom proizvodnjom, jer neke članice već premašuju svoje kvote, izjavio je analitičar IG-a, Tony Sycamore.

„Druge, poput Rusije, ne mogu ispuniti svoje ciljeve zbog oštećene naftne infrastrukture“, dodao je Sycamore.

OPEC+ proizvođači nafte trebali bi odobriti još jedno znatno povećanje proizvodnje za rujan, čime bi se dovršilo ukidanje dobrovoljnih smanjenja proizvodnje od strane osam članica te provedba novog, većeg proizvodnog ograničenja za Ujedinjene Arapske Emirate.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari