Cijene nafte rastu: Ulagači oprezni zbog Trumpovih izjava o Rusiji

Pixabay.com
Naftna platforma, Foto: Pixabay.com

Cijene nafte porasle su dodatno u odnosu na petak kada su rasle za više od dva posto, jer ulagači očekuju uvođenje novih američkih sankcija Rusiji koje bi mogle utjecati na globalnu opskrbu naftom, ali rast je ipak bio ograničen zbog povećanja saudijske proizvodnje i neizvjesnosti oko carina.

Terminski ugovori sirove nafte Brent porasli su za 21 cent, ili 0,3 posto, na 70,57 dolara po barelu, i tako nastavili rast od 2,51 posto koji je zabilježen u petak. Terminski ugovori američke sirove nafte West Texas Intermediate (WTI) porasli su za 20 centi, ili 0,3 posto, na 68,65 dolara, nakon što su prethodno trgovanje završili s rastom od 2,82 posto.

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u nedjelju da će poslati protuzračne rakete Patriot u Ukrajinu, a danas bi navodno trebao dati važnu izjavu o Rusiji. Izrazio je frustraciju zbog nedostatka napretka u okončanju rata u Ukrajini i sve intenzivnijeg ruskog bombardiranja ukrajinskih gradova. Kako bi se izvršio pritisak na Moskvu, novi zakon o sankcijama Rusiji dobio je podršku američkog Kongresa, ali još uvijek se čeka Trumpovo odobrenje.

Izaslanici Europske unije navodno bi uskoro trebali odobriti 18. paket sankcija protiv Rusije koji bi uključivao nižu gornju granicu cijena ruske nafte.

Prošli tjedan, Brent je porastao za tri posto, a WTI za oko 2,2 posto, nakon što je Međunarodna agencija za energiju (IEA) objavila da ponuda na globalnom tržištu nafte nije toliko velika koliko se to čini jer potražnja raste u ljetnom razdoblju pa rafinerije moraju više raditi kako bi zadovoljenje potreba za naftom zbog putovanja i dodatne proizvodnje električne energije.

Međutim, analitičari ANZ-a rekli su da je rast cijena ograničen podacima koji pokazuju da je Saudijska Arabija povećala proizvodnju nafte iznad svoje kvote u okviru sporazuma o opskrbi Organizacije zemalja izvoznica nafte i saveznika.

IEA je izjavila da je Saudijska Arabija premašila svoj cilj proizvodnje nafte za lipanj za 430.000 barela dnevno, dosegnuvši 9,8 milijuna barela dnevno, u usporedbi s ciljem grupe OPEC+ prema kojem bi Saudijska Arabija trebala proizvoditi 9,37 milijuna barela dnevno. Saudijsko ministarstvo energetike izjavilo je u petak da je u potpunosti ispunilo svoj dobrovoljni cilj proizvodnje OPEC+, dodajući da je saudijska ponuda sirove nafte u lipnju iznosila 9,352 milijuna barela dnevno, u skladu s dogovorenom kvotom.

Kineski uvoz nafte u lipnju porastao je za 7,4 posto na 49,89 milijuna tona u odnosu na prethodnu godinu, što je ekvivalentno 12,14 milijuna barela dnevno, dosegnuvši najvišu dnevnu stopu od kolovoza 2023. godine, prema carinskim podacima.

“Kina će vjerojatno nastaviti gomilati zalihe, ali s obzirom na to da su joj skladišta već na 95 posto popunjenosti zbog zaliha iz 2020. godine, nove zalihe će se vjerojatno pojaviti na lokacijama na zapadnom tržištu koje su ključne za formiranje cijena, što će vršiti pritisak na ta tržišta i dovesti do snižavanja cijena”, rekao je istraživački tim JP Morgana.

Ulagači također prate ishod američkih pregovora o carinama s ključnim trgovinskim partnerima koji bi mogli utjecati na globalni gospodarski rast i potražnju za gorivom, prenosi Reuters.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari