Cijene nafte porasle su drugi dan zaredom u petak, potaknute mogućim smanjenjem napetosti u trgovinskom ratu između SAD-a i Kine, no tržište je i dalje na putu tjednog pada zbog zabrinutosti oko prekomjerne ponude.
Terminski ugovori za Brent naftu skuplji su za 43 centa i iznose 66,98 američkih dolara (približno 62,40 eura) po barelu, no i dalje su na putu da zabilježe tjedni pad od 1,4 posto. Američka WTI nafta (West Texas Intermediate) skuplja je za 42 centa, te košta 63,21 dolara (približno 58,87 eura) po barelu, ali se očekuje tjedni pad cijene od 2,3 posto.
„Danas su cijene nafte blago porasle jer tržište reagira na znakove smanjenja napetosti oko Trumpovih carina i mogući zaokret u stavu Feda, što doprinosi širem oporavku tržišta. Na tjednoj razini, međutim, cijene su u padu zbog trajne zabrinutosti oko prekomjerne ponude iz OPEC+ skupine, dok potražnja ostaje neizvjesna zbog stalnih trgovinskih napetosti. Jači američki dolar također dodatno pritišće cijene nafte“, rekao je viši analitičar LSEG-a Anh Pham.
Predsjednik SAD-a Donald Trump izjavio je u četvrtak da su trgovinski pregovori između SAD-a i Kine u tijeku, navodi Reuters, suprotstavljajući se kineskim tvrdnjama da nikakvih razgovora nije bilo.
Kina razmatra mogućnost izuzeća određenih američkih proizvoda iz svojih carina od 125 posto te traži od poduzeća da dostave popise robe koja bi mogla biti podobna – što je zasad najsnažniji znak zabrinutosti Pekinga zbog gospodarskih posljedica trgovinskog rata.
Kina je podigla svoje carine nakon što je Trump najavio nove, više carine na kinesku robu.
Cijene nafte su početkom ovog mjeseca naglo pale nakon što su nove carine izazvale zabrinutost zbog globalne potražnje i rasprodaje na financijskim tržištima.
Rastu i bojazni oko prekomjerne ponude. Nekoliko članica skupine OPEC+ sugeriralo je da bi se u lipnju moglo ubrzati povećanje proizvodnje nafte, izvijestio je Reuters ranije ovog tjedna.
Sjedinjene Američke Države i Rusija napreduju prema okončanju rata u Ukrajini, ali neki ključni elementi sporazuma još uvijek nisu dogovoreni, izjavio je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov u intervjuu za CBS News.
Pročitajte još:
Prekid rata u Ukrajini i ublažavanje sankcija mogli bi omogućiti veću prisutnost ruske nafte na svjetskom tržištu. Rusija, članica skupine OPEC+ koja uključuje Organizaciju zemalja izvoznica nafte, jedan je od najvećih svjetskih proizvođača nafte uz SAD i Saudijsku Arabiju.
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi izjavio je u četvrtak da je spreman otputovati u Europu na razgovore o iranskom nuklearnom programu.
Uspješni pregovori s Europom i SAD-om vjerojatno bi rezultirali ukidanjem sankcija na izvoz iranske nafte. Iran je treći najveći proizvođač nafte unutar OPEC-a, iza Saudijske Arabije i Iraka.
3 Odgovora
Cijene nafte rastu drugi dan zaredom, ali su i dalje na putu tjednog pada zbog zabrinutosti oko prekomjerne ponude. Hoće li trgovinski pregovori između SAD-a i Kine donijeti stabilnost ili je ovo samo privremeni skok? ⛽📉
U nadi je spas
Nisam znala..