Cijene nafte porasle uslijed planova Kine za dodatne ekonomske poticaje

Pixabay.com
Naftna platforma, Foto: Pixabay.com

Cijene nafte porasle su u utorak, potaknute nestabilnošću na Bliskom istoku i planovima Kine za dodatne ekonomske poticaje, iako su zabrinutosti oko globalnog rasta, američke carine i neizvjesnost oko pregovora o primirju u Ukrajini ograničile dobitke.

Terminski ugovori Brenta porasli su za 36 centi, odnosno 0,5 posto, na 71,43 dolara po barelu, a oni američkog West Texas Intermediatea (WTI) futuresi za 32 centa, odnosno 0,5 posto, na 67,90 dolara.

“Uz američke napade na Hutije u Jemenu, nekoliko je čimbenika pružilo potporu tržištu,” naveli su analitičari.

Kina je, prenosi Reuters, predstavila planove za oživljavanje potrošnje, dok su maloprodaja i rast ulaganja u fiksnu imovinu nadmašili očekivanja.

Državno vijeće, odnosno vlada, objavilo je u nedjelju poseban akcijski plan za poticanje domaće potrošnje, uključujući mjere poput povećanja prihoda i subvencija za brigu o djeci.

Prerada sirove nafte u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte, porasla je za 2,1 posto u siječnju i veljači u odnosu na prethodnu godinu, potaknuta otvaranjem nove rafinerije i putovanjima tijekom lunarne nove godine.

Cijene nafte dobile su potporu i iz izjave predsjednika Donalda Trumpa da će nastaviti američke napade na Hutije u Jemenu, osim ako ne prekinu napade na brodove u Crvenom moru.

Trump je u ponedjeljak rekao da će smatrati Iran odgovornim za sve napade koje izvede Huti, skupina koju podržava u Jemenu.

Ističući stalne zabrinutosti oko potražnje, koja predstavlja ključni rizik za pad cijena nafte, OECD je u ponedjeljak objavio da će Trumpove carine usporiti rast u Sjedinjenim Državama, Kanadi i Meksiku, što bi moglo utjecati na globalnu potražnju za energijom.

“Uz snažan rast globalne ponude te carine i trgovinske ratove koji će smanjiti globalnu potražnju, i dalje smatramo da će cijene padati i na kraju doseći sredinu raspona od 60 dolara”, rekao je Robert Rennie, voditelj strategije za robe i ugljik u Westpacu.

Dodatno povećavajući globalnu ponudu, venezuelanska državna naftna kompanija PDVSA sastavila je tri operativna scenarija koji pokazuju da planira nastaviti s proizvodnjom i izvozom nafte iz zajedničkog pothvata s Chevronom i nakon što američkoj kompaniji sljedeći mjesec istekne licenca, prema dokumentu tvrtke koji je Reuters pregledao u ponedjeljak.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari