Cijene nafte porasle su u ranom trgovanju u ponedjeljak usred očekivanja smanjenja kamata u SAD-u ovaj tjedan, iako su dobici ograničeni slabijim podacima o Kini i stalnim zabrinutostima oko potražnje.
Terminski ugovori sirove nafte Brent za studeni skuplji su za tri centa, te iznose 71,64 dolara po barelu. Terminski ugovori za američke sirove nafte (WTI) za listopad porasli su za 16 centi, na 68,81 dolara po barelu.
Zabrinutost oko prekida opskrbe je popustila jer je proizvodnja sirove nafte u Meksičkom zaljevu nastavljena nakon uragana Francine, prenosi Reuters, i budući da rastući podaci pokazuju tjedni porast broja bušotina u SAD-u.
Ipak, gotovo petina proizvodnje sirove nafte i 28 posto proizvodnje prirodnog plina u Meksičkom zaljevu ostaju izvan mreže nakon uragana.
“Tržišta su usredotočena na nadolazeće političke odluke FOMC-a i trgovci će vjerojatno ostati oprezni”, rekla je viša tržišna analitičarka Phillip Nova Priyanka Sachdeva, dodajući da cijene još uvijek podržavaju neke brige oko opskrbe s obzirom na offline kapacitete u Meksičkom zaljevu.
Ključni čimbenik koji će dominirati tržištem ovaj tjedan je koliko će agresivno sniziti stopu Savezni odbor za otvoreno tržište (FOMC) nakon sastanka od 17. do 18. rujna. Fedovi fjučersi fondova pokazuju da se ulagači sve više klade da će američka središnja banka smanjiti za 50 baznih bodova umjesto za 25 baznih bodova, prema CME Fed Watchu.
Niže kamatne stope smanjit će troškove zaduživanja, što može potaknuti gospodarsku aktivnost i povećati potražnju za naftom.
“Iako je smanjenje uračunato u cijenu, neizvjesno je hoćemo li dobiti smanjenje od 25 ili 50 baznih bodova. Smanjenje od 50 baznih bodova moglo bi biti blago medvjeđe za naftu jer bi moglo povećati strahove od recesije”, rekli su analitičari ING-a u bilješci klijenta.
Pročitajte još:
U Kini, najvećem uvozniku nafte, rast industrijske proizvodnje usporio je u kolovozu na petomjesečnu najnižu razinu, dok su maloprodaja i cijene novih kuća dodatno oslabile. Proizvodnja u rafinerijama nafte također je pala već peti mjesec jer su razočaravajuća potražnja za gorivom i slabe izvozne marže smanjile proizvodnju.
“Strahovi od potražnje doveli su do toga da špekulanti imaju sve veći medvjeđi odnosno lošiji stav prema tržištu nafte”, rekli su analitičari ING-a, dodajući da se na tržištu ICE Brent po prvi put pojavljuju špekulanti s neto kratkim pozicijama.
2 Odgovora
Ne znam više što očekivati
Sve je to ograničeno