Cijene nafte porasle su nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo carine Kanadi, Meksiku i Kini, što je povećalo strah od prekida opskrbe sirovom naftom od dva najveća dobavljača u SAD-u, ali predviđanja o manjoj potražnji za gorivom ograničila su dobitke.
Terminski ugovori američke West Texas Intermediate nafte iznosili su 73,89 dolara po barelu, što je rast od 1,36 dolara ili 1,88 posto, nakon što su ranije dosegnuli najvišu vrijednost od 24. siječnja, 75,18 dolara po barelu. Terminski ugovori nafte Brent porasli su za 73 centa, ili 0,96 posto, na 76,40 dolara po barelu, nakon što su tijekom trgovanja dosegnuli najvišu razinu od 77,34 dolara.
Trump je u subotu naredio sveobuhvatne carine na robu iz Meksika, Kanade i Kine, započinjući trgovinski rat koji bi mogao ugroziti globalni rast i ponovno pokrenuti inflaciju. Ipak, energetski proizvodi iz Kanade imat će carinu od samo 10 posto, ali će se na uvoz meksičkih energenata naplaćivati punih 25 posto, rekli su dužnosnici Bijele kuće.
“Relativno opušteno stajalište o kanadskom uvozu energenata vjerojatno je ukorijenjeno u oprezu. Carine na kanadski uvoz energenata vjerojatno bi više utjecale na domaća energetska tržišta nego carine na meksički uvoz i mogle bi čak biti kontraproduktivne za jedan od predsjednikovih ključnih ciljeva – smanjenje troškova energije”, rekao je analitičar Barclaysa Amarpreet Singh.
Analitičari Goldman Sachsa očekuju da će carine imati ograničen kratkoročni utjecaj na globalne cijene nafte i plina, prenosi Reuters.
Kanada i Meksiko glavni su izvori američkog uvoza sirove nafte, zajedno čineći oko četvrtinu nafte koju američke rafinerije prerađuju u goriva kao što su benzin i lož ulje, prema američkom Ministarstvu energetike.
Carine će povećati troškove za kvalitetniju sirovu naftu koja je američkim rafinerijama potrebna za optimalnu proizvodnju, smatraju stručnjaci, što će smanjiti njihovu profitabilnost i potencijalno ih prisiliti na smanjenje proizvodnje.
Pročitajte još:
Terminske cijene benzina u SAD-u porasle su za 2,66 posto na 2,1136 dolara po galonu nakon što su ranije dosegnule 2,162 dolara, najviše od 16. siječnja.
Cijene nafte mogle bi pasti nakon sljedećeg tromjesečja jer carine uzrokuju daljnje pogoršanje potražnje, a i OPEC+ je pod sve većim pritiskom zato što Trump traži da ukine smanjenje proizvodnje, rekao je Saul Kavonic, energetski analitičar u MST Marquee. Organizacija zemalja izvoznica nafte i njihovi saveznici, skupina poznata kao OPEC+, vjerojatno neće promijeniti postojeće planove za postupno povećanje proizvodnje kada se danas sastanu unatoč Trumpovom pritisku, smatraju stručnjaci iz skupine proizvođača.