Cijene nafte su pale nakon što je Moody’s snizio kreditni rejting SAD-a i nakon službenih podataka koji su pokazali usporavanje rasta kineske industrijske proizvodnje i maloprodaje.
Terminski ugovori Brent sirove nafte pali su za 51 cent, ili 0,8 posto, na 64,90 američka dolara po barelu, dok je američka West Texas Intermediate (WTI) nafta pala za 45 centi, ili 0,7 posto, na 62,04 dolara po barelu. Ugovor za WTI s rokom dospijeća u lipnju istječe u utorak, a aktivniji srpanjski ugovor pao je za 48 centi, ili 0,8 posto, na 61,49 dolara po barelu.
Oba ugovora porasla su za više od jedan posto prošli tjedan nakon što su se SAD i Kina, dva najveća svjetska gospodarstva i potrošači nafte, dogovorili o pauzi na 90 dana u trgovinskom ratu uz znatno niže uvozne carine.
“Zbog Moody’sovog snižavanja rejtinga izgledi za američko gospodarstvo su upitni, a podaci za Kinu ukazuju na težak gospodarski oporavak. Snižavanje rejtinga možda neće izravno utjecati na potražnju za naftom, ali stvara trezvenije raspoloženje na tržištu”, rekla je Priyanka Sachdeva, viša tržišna analitičarka u Phillip Novi.
Moody’s je u petak snizio američki suvereni kreditni rejting zbog rastućeg duga zemlje od 36 bilijuna dolara (32,08 bilijuna eura), što bi moglo zakomplicirati napore predsjednika Donalda Trumpa da smanji poreze. S druge strane, u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte, službeni podaci pokazali su usporavanje rasta industrijske proizvodnje u travnju, iako je i dalje bilo bolje nego što su ekonomisti očekivali.
Iako su Peking i Washington prošli tjedan postigli dogovor o ukidanju većine međusobnih carina nametnutih na robu, kratkoročno primirje i Trumpov nepredvidiv pristup i dalje negativno utječu na kinesko gospodarstvo orijentirano na izvoz, koje se i dalje bori s carinama od 30 posto uz postojeće carine.
U međuvremenu, ishod nuklearnih pregovora između Irana i SAD-a ostaje neizvjestan, što ograničava pad cijena nafte. Američki posebni izaslanik Steve Witkoff izjavio je u nedjelju da svaki sporazum između Sjedinjenih Država i Irana mora uključivati sporazum o neobogaćivanju urana, što je brzo izazvalo kritike Teherana.
“Realno, malo je vjerojatno da bi Iran ikada dragovoljno pristao mirno odustati od svojih nuklearnih ambicija, za koje je oduvijek tvrdio da su nepregovaračke. Pogotovo nakon sloma njegovih posrednika, koji su u prošlosti djelovali kao tampon zona između njega i Izraela”, kazao je analitičar tvrtke IG Tony Sycamore, misleći na Hamas, Hezbollah i Hutije.
Pročitajte još:
U Europi su se napetosti između Estonije i Rusije povećale jer je Moskva u nedjelju zadržala grčki tanker s naftom nakon što je napustio estonsku luku na Baltičkom moru, prenosi Reuters.
U SAD-u su proizvođači prošli tjedan smanjili broj operativnih naftnih platformi za jednu na 473, što je najniži broj od siječnja, priopćio je Baker Hughes u tjednom izvješću. Osim toga, i dalje su usredotočeni na smanjenje potrošnje koje bi moglo usporiti rast američke proizvodnje nafte ove godine.