Cijene nafte stagnirale su u petak, ali su krenule ka tjednom padu nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump izdao opsežan plan za povećanje proizvodnje u SAD-u i zatražio od OPEC-a niže cijene sirove nafte.
Terminski ugovori nafte Brent porasli su za šest centi na 78,35 dolara po barelu, dok je američka sirova nafta West Texas Intermediate (WTI) porasla za četiri centa na 74,66 dolara. U ovom tjednu je Brent do sada pao za 3,07 posto, a WTI 4,17 posto.
“Cijene sirove nafte padale su cijeli ovaj tjedan, jer su ulagači smanjivali ratne premije nakon prekida vatre u Gazi dok su se pripremali za promjenu Trumpove energetske politike. Za sada je Trump nepredvidiv kao što se i očekivalo”, rekla je Priyanka Sachdeva, viša tržišna analitičarka u Phillip Novoj.
Trump je tijekom svog govora u četvrtak na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu u Švicarskoj rekao da će zahtijevati da Organizacija zemalja izvoznica nafte i njen de facto lider, Saudijska Arabija, smanje cijenu barela sirove nafte, prenosi Reuters. Također je rekao da će od Rijada zatražiti povećanje američkog investicijskog paketa na 957,95 milijardi eura, u odnosu na 574,77 milijardi eura koje je objavila saudijska državna novinska agencija ranije tog dana.
Trump je u ponedjeljak proglasio nacionalno izvanredno stanje u energetici, ukidajući ekološka ograničenja energetske infrastrukture kao dio sveobuhvatnog plana za povećanje domaće proizvodnje nafte i plina. U srijedu je obećao da će uvesti carine Europskoj uniji i nametnuti carine od 25 posto Kanadi i Meksiku, te je rekao da njegova administracija razmatra kaznenu carinu od 10 posto za Kinu.
Mogući rok za uvođenje carina je veljača, a do tada će oprez vjerojatno i dalje postojati na tržištu jer će sva nova trgovinska ograničenja imati negativne implikacije na globalni rast, potencijalno smanjujući izglede potražnje za naftom, rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG-u. Dodao je da trgovci očekuju da će se cijene nafte kretati između 76,50 i 78 dolara po barelu.
Pročitajte još:
Dok uzlazni katalizatori poput značajnog pada zaliha sirove nafte u SAD-u stvaraju privremene pozitivne oscilacije, sveukupno preopskrbljeno globalno tržište i projekcije slabe kineske potražnje i dalje opterećuju terminske ugovore za sirovu naftu, rekao je Sachdeva iz Phillipa Nove.
Zalihe sirove nafte u SAD-u prošlog su tjedna pale na najnižu razinu od ožujka 2022., prema američkoj Upravi za energetske informacije. Izvješće EIA kaže da su zalihe sirove nafte pale za milijun barela na 411,7 milijuna barela u tjednu do 17. siječnja, što je deveti uzastopni tjedni pad.