Cijene nafte blizu prvog tjednog rasta nakon više od 20 dana

freepik.com
Naftna bušotina, Foto: Freepik.com/atlascompany

Cijene nafte blago su pale u petak, ali su i dalje bile na putu prvog tjednog rasta u posljednja tri tjedna, nakon što su američki predsjednik Donald Trump i kineski čelnik Xi Jinping nastavili trgovinske pregovore, što je potaknulo nade u gospodarski rast i jaču potražnju u dvije najveće svjetske ekonomije.

Terminski ugovori Brent nafte pali su za 11 centi, odnosno 0,2 posto, na 65,23 američka dolara. Američka West Texas Intermediate (WTI) nafta pojeftinila je za 12 centi, također 0,2 posto, na 63,25 dolara, nakon što je u četvrtak porasla za oko 50 centi.

Na tjednoj razini, obje referentne cijene bile su na putu dobtika nakon dva uzastopna tjedna pada. Brent je ovaj tjedan porastao za 2,1 posto, dok WTI bilježi rast od četiri posto.

Službena kineska novinska agencija Xinhua objavila je da su se trgovinski pregovori između Xija i Trumpa održali na zahtjev Washingtona. Trump je, prenosi Reuters, rekao da je razgovor doveo do “vrlo pozitivnog zaključka”, dodavši da su Sjedinjene Države “u vrlo dobroj poziciji s Kinom i trgovinskim sporazumom”.

Kanada je također nastavila trgovinske pregovore sa SAD-om, a prema riječima ministrice industrije Melanie Joly, premijer Mark Carney bio je u izravnom kontaktu s američkim predsjednikom.

Tržište nafte nastavilo je oscilirati i zbog vijesti o pregovorima o carinama i podataka koji pokazuju kako nesigurnost oko trgovine i utjecaj američkih carina utječu na globalno gospodarstvo.

“Mogućnost pojačanih američkih sankcija Venezueli, koje bi mogle ograničiti izvoz sirove nafte, kao i potencijalni izraelski napad na iransku infrastrukturu, predstavljaju uzlazne rizike za cijene. No, slabija potražnja za naftom i povećana proizvodnja, kako od strane OPEC+ tako i proizvođača izvan OPEC-a, doprinijet će pritiscima na smanjenje cijena u nadolazećim tromjesečjima”, naveli su analitičari BMI-ja, podružnice Fitcha.

Najveći svjetski izvoznik, Saudijska Arabija, snizio je cijene nafte za srpanj za azijsko tržište na najniže razine u gotovo dva mjeseca. To je bilo manje smanjenje cijene nego što se očekivalo, nakon što je OPEC+ pristao povećati proizvodnju za 411.000 barela dnevno u srpnju.

Oni su se zalagali za veće povećanje proizvodnje, što je dio šire strategije povratka tržišnog udjela i uspostave kontrole nad prekomjernom proizvodnjom unutar OPEC+ grupe, koja okuplja Organizaciju zemalja izvoznica nafte i njezine saveznike, uključujući Rusiju.

2 Odgovora

  1. Cijene nafte na pragu tjednog rasta signaliziraju moguće okretanje trenda nakon višednevnog pada.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari