Kakao i kava mogli bi biti najveći dobitnici među sirovinama u 2024. već drugu godinu zaredom zbog globalnog deficita opskrbe, dok će ugljen za proizvodnju čelika godinu završiti s najgorim rezultatom, pogođen sporim rastom u Kini.
Analitičari smatraju da će globalne trgovinske napetosti biti značajne u 2025. godini jer će se Donald Trump vratiti u Bijelu kuću, a već je prijetio da će uvesti velike carine. Snažan dolar i privlačnost zlata kao sigurnog utočišta za ulagače vjerojatno će održati cijene plemenitih metala, dok bi velika ponuda mogla smanjiti cijenu nafte treću godinu zaredom, dodali su.
Loša vijest za ljubitelje čokolade je da se cijena kakaa gotovo utrostručila tijekom 2024. godine, daleko nadmašujući cijene drugih proizvoda. Ovog mjeseca je dosegla rekordnu razinu od 12.421 euro po metričkoj toni u New Yorku zbog prognoza da će se smanjiti opskrba četvrtu uzastopnu sezonu u zapadnoj Africi nakon sušnog vremena.
Vrhunski proizvođači kakaovca, Obala Bjelokosti i Gana, pretrpjeli su gubitke usjeva zbog loših vremenskih uvjeta, bolesti kakaovca, krijumčarenja i smanjenih plantaža u korist ilegalnog iskopavanja zlata. Suša je također smanjila i zalihe kave. Cijene kave ICE Arabica porasle su na najviše razine u više od 40 godina zbog straha da je jaka suša početkom ove godine oštetila nadolazeći urod u Brazilu.
S druge strane, cijene željezne rude u Kini nadoknadile su neke gubitke u posljednjih nekoliko mjeseci, ali još uvijek će pasti za 15 posto u 2024. godini. Mogle ponovno pasti i iduće godine jer raste ponuda željezne rude, ali pada kineska potražnja za čelikom, unatoč mjerama poticaja koje je uveo Peking.
“Očekujemo da će ponuda željezne rude od velikih rudara biti veća nego što je bila u 2024. godini, ali će proizvodnja čelika u Kini vjerojatno pasti”, rekao je Pei Hao, viši analitičar brokerske kuće Freight Investor Services, predviđajući prosječnu cijenu od 96,06 eura po tona u 2025., što je pad s prosječnih 105,67 eura, koliko je ta ruda koštala u 2024. godini.
Cijene zlata i srebra porasle su za više od 25 posto u 2024. i mogle bi dodatno porasti u nadolazećoj godini, ovisno o smanjenju kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi SAD-a i Trumpovoj tarifnoj, poreznoj i vanjskoj politici. Stručnjaci smatraju da će snažna kupnja zlata od strane središnjih banaka podržati potražnju. Cijene bakra i aluminija će do kraja 2024. biti više, potaknute ograničenim opskrbama, energetskom tranzicijom i nadom da će kineske poticajne mjere potaknuti potražnju.
Pročitajte još:
Za poljoprivredne proizvode, terminske cijene malezijskog palminog ulja porasle su za oko 20 posto u 2024., prekinuvši dvije uzastopne godine gubitaka, prenosi Reuters. Do rasta je došlo zbog indonezijskog zakona o biodizelu i loših vremenskim prilika u Indoneziji i Maleziji. Loši vremenski uvjeti također su doveli i do rasta terminskih ugovora za gume u Tokiju za 42 posto.
Nasuprot tome, soje, kukuruza i pšenice bilo je u izobilju pa su na putu gubitaka u 2024. godini. Međutim, cijene pšenice mogle bi porasti u 2025. godini jer bi toplije vrijeme u Rusiji, najvećem izvozniku, moglo dovesti do smanjenja proizvodnje. Brazil, najveći izvoznik soje, spreman je isporučiti rekordne zalihe u 2025. godini, čime će zadovoljiti porast kineske potražnje ako izbije trgovinski rat između Washingtona i Pekinga.