Cijene božićnih drvca nisu značajno promijenjene, Hrvati najviše kupuju nordijske jele

Pixabay.com/AnnieSpratt
Božićna drvca, ilustracija, Foto: Pixabay.com/AnnieSpratt

U mnogim gradovima Hrvatske prodaja prirodnih božićnih borova je u punom jeku, a kupci svoj bor mogu naći i na internetu. Cijene božićnih drvca porasle su i ove godine, ali trgovci tvrde da rast nije bio veliki u odnosu na 2023. godinu.

“Kod nas se cijene kreću od 15 do 80 eura. Najskuplja je nordijska jela od tri metra, ona košta 80 eura, a najjeftinije su smreke koje su visoke oko metar”, rekao je Stjepan Kaurić za Financije.hr.

Božićna drvca Kaurić već 40 godina za kupce u Velikoj Gorici uzgajaju razne vrste borova. Na svojoj internetskoj stranici naglasili su da svake godine nude i drvca u tegli.

“Naša božićna drvca su uglavnom iz Pokupskog, to je jedno selo u dolini Kupe između Siska i Karlovca. Kod nas cijene nisu puno rasle u odnosu na prošlu godinu, možda samo pet eura”, kazao nam je Kaurić i dodao da ljudi najčešće kupuju nordijsku jelu od dva metra.

U Zagrebu su cijene malo veće pa tako Borovi Crnković prodaju rezane smreke od 160 do 180 centimetara za 25 eura, a srebrne smreke iste veličine nude za 45 eura. Nordijska jela visine od 160 do 180 centimetara košta 50 eura, a najviša, od tri metra, košta 120 eura.

Pixabay.com/TanteTati
Božićna drvca, ilustracija, Foto: Pixabay.com/TanteTati

I oni prodaju borove u teglama, a srebrna smreka visine od 160 do 180 centimetara košta 75 eura.

“Bor u tegli izbor je velikog broja kupaca, a njihova potražnja raste iz godine u godinu. Kako je bor u tegli potrebno iskopati, pripremiti i transportirati, njihova količina je ograničena i borovi u teglama se zbog toga uvijek prvi prodaju, zbog čega puno naših korisnika ranije napravi rezervaciju i naruči božićno drvce s dostavom na kućni prag”, naveli su na svojoj internetskoj stranici.

Kupci prirodna božićna drvca mogu naći i u Bauhausu, ali odabir nije veliki. Uglavnom se nude nordijske jele, a cijene se kreću od 15 do 45 eura. Naravno, to nije jedini trgovački lanac s takvom ponudom, ali uvijek je raznolikija ponuda kod uzgajivača borova, dok trgovački centri nude veliki izbor umjetnih borova.

Zanimljive ponude mogu se naći i na oglasnim internetskim stranicama, kao što je Njuškalo.hr, najveći online pretraživač u Hrvatskoj. Tamo se neki borovi prodaju i za pet eura. Naravno, sve ovisi o veličini i vrsti drvca.

U Rijeci se cijene kreću od 30 do 35 eura po metru za nordijske jele, od 10 do 15 eura za smreke i 20 eura za srebrne smreke, kako piše Novi list.

I umjetna i prirodna božićna drvca imaju svoje prednosti, ali i mane, a na kupcima je da odluče što im najviše odgovara. No jedno je sigurno, izbor neće biti lak s obzirom na raznovrsnu i kvalitetnu ponudu ove godine.

23 Odgovora

  1. Živi borovi u kalju su moj vječni izbor, uvijek se mogu posaditi u dvorištu, šumi, a donesu poseban miris u prostoriju u ove dane.

  2. Nema potrebe rezati borove kad postoje umjetni borovi, jest da nema tog mirisa ali nije vrijedno rušenja drveća

  3. Meni su umjetni top. Kupis jedanput, skuplje platis i imas ih godinama. A, ovi zivi se truse, pa, usisavaj, pa, sto peripetija!

  4. Nikad nisam kupila bor jer su im cijene kao suho zlato. Dok su bile kune borovi su bili do 150kn sad su cijene i po 200€ i svake godine sve skuplje i skuplje tako da se ne slažem s naslovom članka jer mislim da su se itekako promijenile.

  5. Hrvati kupuju najvise ono za sta imaju love, a to sigurno nisu borovi od 200€. Cijene su itekako porasle

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari