Cijene američke sirove nafte (WTI) niže su u utorak za gotovo dva posto nakon što su američke carine na Kinu stupile na snagu, iako je predsjednik Donald Trump odgodio za mjesec dana odluku o visokim carinama na susjedne zemlje Kanadu i Meksiko.
Američka nafta West Texas Intermediate (WTI) niža je za 1,32 američka dolara te po barelu košta 71,84 dolara (66,50 eura). Terminski ugovori nafte Brent niži su za 87 centi i iznose 75,09 dolara (69,44 eura).
Američke carine od deset posto na kineski uvoz stupile su na snagu u azijskoj trgovini u podne, što je potaknulo Peking na protumjere: carine od 15 posto na američki ugljen i ukapljeni prirodni plin te deset posto na sirovu naftu, počevši od 10. veljače 2025. godine.
“Protumjere Kine prema SAD-u mogu se smatrati znakom eskalacije i mogu smanjiti vjerojatnost privremenog rješenja sličnog sporazumima SAD-a s Meksikom i Kanadom. Dakle, širi tržišni sentiment umanjuje optimizam uslijed promjenjive dinamike, pri čemu cijene nafte nastavljaju padati. Sudionici tržišta ponovno uzimaju u obzir moguće negativne rizike za globalni rast u slučaju daljnjih mjera odmazde između Sjedinjenih Država i Kine”, izjavio je za Reuters IG-ov tržišni strateg Yeap Jun Rong u e-poruci.
Podaci kineske carine pokazuju da uvoz sirove nafte iz SAD-a čini 1,7 posto ukupnog kineskog uvoza sirove nafte u 2024. godini.
“WTI tokovi prema Kini bit će pogođeni jer će deset posto carine učiniti WTI isporučen Kini znatno skupljim u odnosu na alternative poput kazahstanskog CPC-a i Murban nafte iz Abu Dhabija. Međutim, u širem kontekstu, to ne bi trebalo značajno utjecati na cijenu WTI-ja, budući da se WTI i dalje može lako preusmjeriti u druge regije”, rekla je viša analitičarka Sparta Commoditiesa June Goh.
Ranije su kanadski premijer Justin Trudeau i meksička predsjednica Claudia Sheinbaum izjavili da su postigli dogovor o jačanju graničnih kontrola, odgovarajući na Trumpov zahtjev za suzbijanjem imigracije i krijumčarenja droga.
Pročitajte još:
Time bi bile odgođene za 30 dana carine od 25 posto te carina od deset posto na energetski uvoz iz Kanade, koje su trebale stupiti na snagu u utorak.
Što se tiče potražnje, investitori iščekuju tjedne podatke o zalihama nafte u SAD-u za tjedan do 31. siječnja. Analitičari koje je anketirao Reuters očekuju rast zaliha sirove nafte, dok bi zalihe benzina i destilata vjerojatno pale.