Globalna trgovačka kuća Cargill objavila je da planira otpustiti oko pet posto svog osoblja, odnosno oko 8.000 radnika, nakon što su im prihodi pali u posljednjoj fiskalnoj godini.
Poljoprivredni trgovci, uključujući ovu privatnu tvrtku, pod pritiskom su jer su cijene usjeva kojima trguju – poput pšenice, kukuruza i soje, pale na najniže razine u zadnje četiri godine, a smanjile su se i marže prerade usjeva.
“Radnici će uglavnom biti otpušteni ove godine. Usredotočit ćemo se na pojednostavljenje naše organizacijske strukture uklanjanjem određenih dužnosti, širenjem djelokruga i odgovornosti naših menadžera te smanjenjem dupliciranja posla”, rekao je predsjednik i izvršni direktor tvrtke Brian Sikes u priopćenju.
Cargill je tvrtka stara gotovo 160 godina, a njeno sjedište je u Minnesoti, saveznoj državi SAD-a, i ima više od 160.000 zaposlenika.
Cargill, koji nije na burzi, izvijestio je o prihodu od 151,57 milijardi eura u svojoj fiskalnoj 2024. godini koja je završila u svibnju, što je pad u odnosu na prethodnu godinu kada im je prihod iznosio rekordnih 167,68 milijardi eura. Tvrtka ne objavljuje tromjesečna izvješća o zaradi, ali je u kolovozu priopćila da je manje od jedne trećine njezinih poduzeća ispunilo svoje ciljeve zarade u prošloj fiskalnoj godini.
“Ovi otkazi minimalno će utjecati na naše poslovanje i timove te ćemo ih poticati da nastave s isporukama za klijente”, rekao je Sikes.
Otpuštanja radnika uslijedila su nakon što je Cargill u kolovozu rekao da će proći kroz strukturne promjene jer nije ispunio ciljeve zarade. U sklopu svoje strategije za 2030., tvrtka planira podijeliti poslovanje u tri jedinice, a bilo je podijeljeno u pet.
Pročitajte još:
Sikes je rekao da će održati sastanak 9. prosinca kako bi se otkrilo više informacija o restrukturiranju, prenosi Reuters.
“Ovog tjedna, za one u zemljama u kojima možemo odmah komunicirati sa zaposlenicima na koje restrukturiranje utječe, organizirat ćemo sastanke kako bismo objasnili sljedeće korake”, rekao je.
4 Odgovora
Opet po radniku….
Nastavlja se trend velikih otpuštanja
Svaki put kad padnu profiti nastradaju radnici a menađeri i gazde dobe ogromne bonuse. Baš simpatično.
Ništa čudno