Tvrtki Bukotermal uručen je ugovor o eksploataciji geotermalne vode na eksploatacijskom polju Lunjkovec-Kutnjak u Varaždinskoj županiji čime se kreće u projektiranje i izgradnju geotermalne elektrane što bi trebala biti najveća investicija u povijesti te županije.
Kapacitet elektrane bi bio oko 16 megavata, a cjelokupna investicija, prema planovima, iznosila bi oko 50 milijuna eura.
Ugovorom s Ministarstvom gospodarstva dopušta se eksploatacija geotermalne vode na tom polju u razdoblju od 25 godina. Inače, tvrtka Bukotermal je 85 posto u vlasništvu Varaždinske županije, a ostatak je u vlasništvu općine Mali Bukovec.
Sada nakon što je dobiveno dopuštenje za eksploataciju počinje projektiranje novih bušotina te potom i projektiranje elektrane.
Geotermalno polje ima površinu od 99 četvornih kilometara. Nakon nekoliko godina istraživanja otkriveno je da na dubini od 2,4 kilometra postoji nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja.
Ugovor je predstavnicima Bukotermala uručio premijer Andrej Plenković koji je pritom istaknuo veliki potencijal geotermalnih izvora kao obnovljivog izvora energije na sjeveru Hrvatske, pa se nada i drugim sličnim projektima.
“Vjerujem da će na ovim istraživačkim i na eksploatacijskim područjima tvrtka Bukotermal polučiti uspjeh i da će to pridonijeti omogućavanju korištenja toplinske energije, prije svega u Malom Bukovcu za proizvodnju cvijeća. Naime, 40 posto proizvodnje cvijeća u Hrvatskoj upravo je u ovoj općini… Interes je velik, investicije možda djeluju u početku velike, ali kasnija dobit od geotermalne energije je itekako korisna i smanjuje troškove za grijanje”, prenosi Hina riječi Plenkovića.
Varaždinski župan Anđelko Stričak zadovoljno je ustvrdio da je njegova županija prva u Hrvatskoj koja kreće s projektiranjem i izgradnjom geotermalne elektrane te da će u budućnosti županija tim projektom ostvarivati značajno veće prihode.
Direktor Bukotermala Alen Požgaj napomenuo je da njegova tvrtka već radi na projektiranju trase vrelovoda.
U Hrvatskoj je dosad izgrađena tek jedna geotermalna elektrana, i to prije šest godna Velika 1 kod Bjelovara, pa bi ovim projektom konačno mogao biti pokrenut niz takvih pogona za proizvodnju električne i toplinske energije.
Načelnik općine Mali Bukovec Darko Marković procijenio je prošle godine da bi za okončanje cijelog projekta, nakon što se dobiju sve potrebne dozvole, moglo trebati najmanje dvije do tri godine.
Prema podacima Agencije za ugljikovodike (AZU) iznesenim na nedavnom energetskom forumu o geotermalnoj energiji, u Hrvatskoj je trenutačno 12 eksploatacijskih polja i 24 istražna prostora za geotermalne vode. Od toga 13 istražnih prostora pripada trgovačkim društvima u vlasništvu jedinica lokalne samouprave s prioritetom razvoja geotermalne energije za toplinarstvo. Četiri investitora razvijaju geotermalni potencijal za proizvodnju električne energije na šest istražnih prostora. Od 12 eksploatacijskih polja na šest se planira proizvodnja električne energije.
Pročitajte još:
Početkom ovoga mjeseca AZU je objavio da se krenulo u završnu fazu istraživanja geotermalnog potencijala Velike Gorice izradom istražne geotermalne bušotine, a cijeli je projekt vrijedan više od 11 milijuna eura. Dubina bušotine će dosezati gotovo tri kilometra.
Što se proizvodnje električne energije tiče, procijenjeni kapacitet geotermalnih elektrana u Hrvatskoj je oko 1.000 MW, a dosad je ostvareno tek 10 MW. Vlada ima ambiciozan plan do 2030. godine postići 318 MW kapaciteta u geotermalnim elektranama.
Jedan odgovor
Sve se više siri priča o geotermalnim potencijalima u RH i nesto se počelo realizirati, bravo.