Europska unija još uvijek želi postići trgovinski sporazum sa SAD-om do 9. srpnja, nakon što su predsjednica Komisije Ursula von der Leyen i predsjednik SAD-a Donald Trump imali “dobar razgovor,” izjavila je u ponedjeljak glasnogovornica Komisije.
Međutim, nejasno je je li došlo do ikakvog napretka u pregovorima koji bi trebali spriječiti da nakon tog datuma dramatično porastu američki uvozni nameti na europsku robu.
Preostaje sve manje vremena do krajnjeg roka kojeg je odredio Trump do kojeg bi zemlje širom svijeta trebale zaključiti trgovinske sporazume sa SAD-om, i to nakon što je Trump pokrenuo globalni trgovinski rat koji je prodrmao financijska tržišta i uznemirio praktički sve svjetske dužnosnike koji pokušavaju zaštitili svoja gospodarstva.
Dok cijeli svijet mora nagađati što će biti njegov sljedeći potez Trump uglavnom igra golf. U nedjelju je rekao da je SAD “blizu finalizacije” nekoliko trgovinskih sporazuma u “idućih nekoliko dana,” te da će njegova vlada do 9. srpnja obavijestiti druge države o višim carinskim stopama koje SAD namjerava uvesti za njihovu robu. Ipak, dodao je, one neće neće stupiti na snagu do 1. kolovoza, tj. tri tjedna kasnije.
Također je u ponedjeljak zaprijetio i zemljama iz skupine BRICS zemalja, prilikom sastanka njihovih lidera u Brazilu, dodatnom carinom od 10 posto za “sve zemlje koje vode protuameričku politiku.” Nitko nije siguran što to točno znači, i na što misli. Skupinu BRICS osnovali su Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika, a nedavno su im se pridružili Egipat, Etiopija, Indonezija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE).
U Europskoj uniji traju prijepori oko odluke treba li inzistirati na brzom i lakom trgovinskom sporazumu s Trumpovom vladom ili bi bilo strateški bolje iskoristiti svoj ekonomski utjecaj u pokušaju postizanja boljeg ishoda. Dužnosnici EU već su odustali od nade da bi se opsežan trgovinski sporazum mogao postići prije srpanjskog roka.
“Želimo postići sporazum sa SAD-om. Želimo izbjeći carine. Želimo postići dogovor kojim bi obje strane bile na dobitku, a ne dogovore kojim bi obje bile na gubitku,” izjavio je glasnogovornik Komisije na dnevnoj konferenciji za tisak.
Ako se ne postigne sporazum do srijede, američke carine na većinu europske robe povećale bi se sa sadašnjih 10 posto na stope koje je 2. travnja predstavio Trump. U slučaju EU nova stopa bi bila 20 posto. Von der Leyen također je tijekom vikenda razgovarala s čelnicima Njemačke, Francuske i Italije.
Njemački kancelar Friedrich Merz više je puta naglasio potrebu za brzim dogovorom s Amerikom, kako bi se zaštitile industrije koje bi najviše mogle biti pogođene carinama, u rasponu od automobila do farmaceutskih proizvoda. “Vrijeme je novac, u pravom smislu riječi”, izjavio je njemački glasnogovornik novinarima u Berlinu. “U tom smislu trebamo si dati još 24 ili 48 sati da donesemo odluku.”
Pročitajte još:
Rusija je, pak, u odgovoru na Trumpove prijetnje priopćila da zemlje iz skupine BRICS “nikad nisu pokušavale potkopati druge zemlje.”
“Vrlo važno je napomenuti da je jedinstvena osobina skupine kao što je BRICS da je riječ o grupi država koje dijele zajedničko gledanje na to kako međusobno surađivati, na temelju vlastitih interesa. I ova suradnja unutar BRICS-a nikada nije bila, i nikada neće biti usmjerena protiv bilo koje treće zemlje,” rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitri Peskov.