Bruxelles planira, u slučaju da propadnu trgovinski pregovori s Washingtonom, nametnuti carine na robu vrijednu 72 milijardi eura umjesto ranije razmatranih 95 milijardi eura, a među stvarima koje će potpadati pod carinski režim bili bi zrakoplovi Boeing, automobili i burbon.
Europska komisija je popis zgotovila nakon što je američki predsjednik Donald Trump protekloga vikenda najavio da će nametnuti od 1. kolovoza Europskoj uniji (EU) takozvane recipročne carine od 30 posto.
Sadašnji popis je uži od ranijega nakon što su poslovni čelnici i vlade zemalja članica tražili da se maknu određene robe tvrdeći da bi njihovo carinjenje više štetilo EU-u nego SAD-u.
Već nekoliko mjeseci, od početka travnja, traju pregovori između Bruxellesa i Washingtona. Trump je prvo nametnuo recipročne carine od 20 posto, onda ih je smanjio na 10 posto dok traju pregovori da bi sada zaprijetio s 30 posto.
Krajnji rok za postizanje dogovora je 1. kolovoza i EU kani tražiti rješenje u preostalih petnaestak dana iako je europski povjernik za trgovinu Maroš Šefčovič u ponedjeljak ustvrdio da je još uvijek veliki jaz između dvije strane.
Bruxelles je također do 6. kolovoza odgodio primjenu već dogovorenog plana uzvratnih mjera od 21 milijarde eura godišnjeg uvoza iz SAD-a. Taj je paket sastavljen kao odgovor na američke carine na aluminij, čelik i automobile.
Najnoviji popis obuhvaća oko 11 milijardi eura vrijedan američki izvoz koji se odnosi na zrakoplove i zrakoplovne dijelove. Među ostalu robu uključeni su automobili i automobilski dijelovi, strojevi, kemijski proizvodi, plastika, medicinski aparati i električna oprema. U području poljoprivrede popis uključuje voće, povrće i alkoholna pića kao što su burbon i rum. Na poljoprivredne proizvode se odnosi vrijednost robe od 6,4 milijarde eura.
Zemlje članice moraju prethodno odobriti popis kako bi stupio na snagu.
Šefčovič je europskim ministrima zaduženim za trgovinu novi popis predstavio u ponedjeljak.
“Moramo biti spremi za bilo koji ishod, uključivo, ako bude potrebno, odmjerene uzvratne mjere kako bi se vratila ravnoteža u transatlantske odnose”, poručio je Šefčovič.
Zanimljivo je kako se činilo da su protekloga tjedna pregovori ušli u završnu fazu kada je EU nevoljko prihvatio temeljnu carinsku stopu od 10 posto uz daljne razgovore o sektorskim iznimkama.
“Bili smo vrlo blizu načelnom dogovoru”, izjavio je danski ministara vanjskih poslova Lars Lokke Rasmussen.
Trenutačne carine na europski čelik i aluminij su 50 posto, a na automobile 25 posto.
Europske uzvratne carine bi, po riječima jednog diplomata, mogle uključiti kontrolu izvoza aluminijskog otpada kojega SAD treba.
Jedan je europski dužnosnik pak za Euronews rekao kako je stvarna poteškoća i to što postoje među europskim zemljama neke razlike, odnosno neke zemlje žele snažniji odgovor, a neke žele smanjiti tenzije. Naravno, sve ovisi o tome koliko je koji sektor u kojoj zemlji pogođen.
Pročitajte još:
Francuska zagovora najtvrđi mogući odgovor.
“Namjeran pritisak iz SAD-a zadnjih dana i tjedana napinje naše pregovaračke kapacitete i mora dovesti do toga da pokažemo kako je EU sila”, rekao je francuski ministar trgovine Laurent Saint-Martin.