Bruxelles prikupio 58 milijuna eura od naknada za online platforme, njihove tužbe u tijeku

Freepik.com
Digitalne platforme, Foto: Freepik.com/Ilustracija

Nekolicina online platformi pokrenulo je zakonske postupke zbog naknada koje moraju plaćati u Europskoj uniji kao vrlo velike platforme sukladno zakonu o digitalnim uslugama.

Prošle godine Europska komisija je naplatila 58,2 milijuna eura kroz te naknade, objavljeno je u izvješću namijenjenom Europskom parlamentu i zemljama članicama.

Naknade se naplaćuju online platformama s više od 45 milijuna korisnika mjesečno.

Prema pojašnjenju Bruxellesa, uprihođen novac će poslužiti u ovoj godini za pokrivanje aktivnosti vezanih za provođenje zakona o digitalnim uslugama te za troškove administracije i ljudskih resursa.

Naknada za svaku pojedinu platformu ne smije biti viša od 0,05 posto globalnog profita u prethodnoj financijskoj godini.

Tri velike online platforme – Meta, TikTok i Google – pokrenule su ukupno pet sudskih postupaka protiv naknada i svi ti postupci su u tijeku.

Zakon o digitalnim uslugama stupio je na snagu krajem 2023. godine, no na sve je platforme postao primjenjiv od veljače prošle godine. Cilj zakona je povećati transparentnost i učiniti platforme odgovornim za falsifikate te nezakoniti online sadržaj.

Europska komisija je odredila da 25 platformi spada u kategoriju vrlo velikih među kojima su Meta, TikTok, Amazon, Shein, LinkedIn i Zalando, piše Euronews.

Tijekom izvještajnog razdoblja za 2024. godinu Bruxelles je poslao oko 100 zahtjeva za informacijama najvećim online platformama te je pokrenuo ukupno devet postupaka protiv njih nekolicine. Nijedan od njih još nije okončan.

Najdalje je otišla istraga protiv platforme X zbog navodnog manjka transparentnosti i neispunjavanja traženih odgovornosti.

Prošle godine Europska komisija je zaposlila 51 osobu da radi na provođenju zakona o digitalnim uslugama među kojima su pravnici, podatkovni stručnjaci, voditelji projekata te stručnjaci za tehnologiju, komunikacije, financije i revizorske poslove.

“Proces zapošljavanja je trajao dulje od predviđenog i rezultirao manjim prosječnim godišnjim brojem ugovora na puno radno vrijeme no što je bilo planirano”, kaže se u izvješću Europske komisije.

U njemu se navodi i da naknade prikupljene u 2023. nisu pokrile sve troškove povezane s provođenjem zakona o digitalnim uslugama prošle godine zbog čega je nastao manjak od 514.061 eura.

3 Odgovora

  1. Ne razumijem gdje se rješavaju te njihove tužbe odnosno odvijaju ti pravosudni postupci? Tu će sigurno doći do arbitraže

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari