Volkswagen, Stellantis te 13 drugih proizvođača automobila, kao i njihova europska udruga, kažnjeni su s ukupno 458 milijuna eura zbog sudjelovanja u kartelu za reciklažu vozila u razdoblju od svibnja 2002. do rujna 2017. godine.
Europska komisija je provela istragu u automobilskim tvrtkama prije tri godine i u rezultatima navela da je kartelno ponašanje uključivalo Europsko udruženje proizvođača automobila (ACEA) koje je organiziralo sastanke i kontakte među pojedinim tvrtkama.
Dogovor se odnosio na automobile koji više nisu bili za uporabu, pa ih se rastavljalo i pripremalo za recikliranje i otpad.
Europski regulator za tržišno natjecanje je naveo da su se tvrtke dogovorile kako se neće međusobno natjecati u oglašavanju opsega do kojeg njihovi automobili mogu biti reciklirani te da neće objavljivati koliko se recikliranog materijala koristi u novim vozilima.
Također je dogovoreno da neće plaćati postupak zbrinjavanja vozila za otpad. Europski zakoni zahtijevaju od proizvođača automobila da plate troškove recikliranja ako je potrebno dok vlasnici automobila mogu svoja vozila na otpad predati besplatno.
“Nećemo tolerirati kartele bilo koje vrste i to uključuje one koji guše svijest i potražnju kupaca za proizvodima koji su prijateljski prema okolišu”, prenosi Reuters riječi izvršne potpredsjednice Europske komisije Terese Ribere u čiji resor spada čista industrijska tranzicija.
Najveću kaznu od 127,69 milijuna eura dobio je Volkswagen, a nakon toga Stellantis iznosom od 99,5 milijuna eura.
Renault-Nissan mora platiti 81,46 milijuna eura, a Ford 41,46 milijuna eura.
Ostale tvrtke koje su dobile kaznu uključuju Toyotu, Mitsubishi, Hondu, Hyundai, Jaguar Land Rover, Mazdu, GM, Suzuki i Volvo.
Mercedes-Benz je izbjegao kaznu jer je 2019. upozorio europskog regulatora na kartel.
“Transparentnom suradnjom s nadležnim tijelima zaštitili smo dioničare i zaposlenike od značajnog financijskog i reputacijskog rizika”, poručili su iz tog njemačkog proizvođača.
ACEA mora platiti 500 tisuća eura.
Svi su proizvođači priznali nezakonito ponašanje zbog čega im je kazna smanjena za 10 posto.
Stellantis je priopćio da je surađivao s nadležnim tijelima te da je iznos kazne uključen u kompanijske rezultate za prošlu godinu.
No, nije samo kaznu odmjerila Europska komisija, već je isto učinilo i britansko regulatorno tijelo za nadzor tržišnog natjecanja. U slučaju Ujedinjenog Kraljevstva riječ je o 10 proizvođača automobila i dvije industrijske udruge, uključivo ACEA-u, koji zajedno moraju platiti 77,7 milijuna funti (93,2 milijuna eura).
Najveću kaznu je u tom slučaju dobio Ford u iznosu od 18,5 milijuna funti, a nakon toga Volkswagen od 14,8 milijuna funti te BMW 11,1 milijuna funti.
Europska unija i Ujedinjeno Kraljevstvo su zapravo koordinirano radili na istrazi. Ribera je poručila da je visokokvalitetno recikliranje ključno za postizanje ciljeva europskog kružnog gospodarstva u poboljšanju stope reciklaže.
ACEA je objavio da je također surađivao u istrazi, ali i dodao: “Priznajući prekršaj, koji se nije trebao dogoditi, napominjemo i da nije došlo ni do kakve štete za potrošače niti je bila ugrožena inovativnost”.
U međuvremenu se u EU vodi rasprava o tome koliko plastike koja se koristi u novim automobilima mora doći iz recikliranog materijala, uključivo iz vozila za otpad.
Prema prijedlogu Europske komisije iz 2023. godine, 25 posto plastike u novim automobilima mora doći iz recikliranog materijala, no zastali su pregovori između Europskog parlamenta i zemalja članica jer neke zemlje žele da brojka bude 15 posto.
Europska udruga industrije reciklaže (EuRIC) smatra da je 25 posto provediv cilj, a nekoliko proizvođača automobila je postavilo vlastite ciljeve. Tako je Volvo postavio dosezanje brojke od 25 posto do kraja ove godine, a Renault 33 posto do kraja 2030. godine.
Trenutačno, prema analizi Europske komisije, proizvođači automobila se u korištenju recikliranih materijala kreću u rasponu od pet do 20 posto.
Pročitajte još:
Mobilize Duo, malo gradsko električno vozilo koje Renault izbacuje ovoga mjeseca, imat će rekordnih 60 posto reciklirane plastike.
“Kapacitet za recikliranje plastike u EU povećan je za više od 55 posto u zadnjih pet godina, no puno toga ostane neiskorišteno zbog slabe potražnje”, izjavila je za Euractiv Maria Vera Duran iz EuRIC-a.
2 Odgovora
Mirko Kartelo.
Uvijek mora biti neki skandal