Unatoč brojnim izazovima obrtništvo nastavlja biti rastuća snaga gospodarstva, ocijenili su u Hrvatskoj obrtničkoj komori (HOK), izvijestivši da se unazad godinu dana bilježi rast broja obrta za 11.114 ili zagotovo deset posto.
U Hrvatskoj su u ovom trenutku aktivna 123.485 obrta, koji zapošljavaju gotovo 228.000 ljudi uz standardne sezonske fluktuacije.
Izdvojili su, piše Hina, još jedan važan pozitivan trend – kontinuirani stabilni rast upisa djece u strukovna zanimanja. Ove godine njih 4.556, a u posljednjih pet gotovo 22.000.
To je, kažu u HOK-u, rezultat velikih napora i brojnih aktivnosti komore te suradnji sa strukovnim školama i obrtnicima. No, pritom ističu kako su sva obrtnička zanimanja deficitarna, a problem radne snage opterećuje svakoga tko se ne oslanja isključivo na vlastite snage.
“Prioritet svih nas mora biti formiranje sustava koji će moći osposobiti radnu snagu za rastuće potrebe i zadržati stručne ljude u granicama Hrvatske”, istaknuli su iz HOK-a navodeći kako su stoga podržali uvođenje novih kurikuluma u sustav strukovnog obrazovanja i njegovu modernizaciju, uz naglasak na praksi koja je preduvjet kvalitetnog strukovnog obrazovanja..
Također naglašavaju kako je za obrtnike najvažnije da su uključeni u kreiranje svih zakona i propisa te zajednički s donosiocima odluka imaju priliku pronaći najbolja rješenja. Jer, kako ističu, sami najbolje poznaju probleme s kojima se suočavaju, kao i načine kako ih riješiti.
Tako su primjerice prošloga tjedna odmah po objavi mjera aktivne politike zapošljavanja u 2025. godini uputili reakciju Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike vezano uz objavljene uvjete i načine korištenja sredstava.
Pročitajte još:
Kažu kako u pripremu i donošenje mjera HOK nije bio uključen, a one stavljaju u nepovoljniji položaj nove obrtnike paušaliste te obrtnici uopće nisu prihvatljivi korisnici potpora za usavršavanje.
Podsjetili su i kako su samo posljednjeg tjedna studenog uputili gotovo 100 različitih zahtjeva na 15 institucija, a svi za cilj imaju olakšavanje poslovanja za gospodarstvo u cjelini, računovođe i rasterećenje struke.