Britanski regulatori namjeravaju potrošačima ograničiti upotrebu kreditnih kartica za kupovinu kriptovaluta ili pristupanje financijskim proizvodima poput kredita u kriptovalutama, priopćila je u petak britanska agencija za financijske usluge FCA.
Radi se o mjeri koja bi trebala zaštiti potrošače, te o prvom potezu prema reguliranju tržište kriptoimovine. Britansko ministarstvo financija priopćilo je prošlog tjedna da namjerava uvesti obvezujuću regulativu za kriptovalute, pri čemu će se za burze, izdavatelje i trgovce kriptovalutama primjenjivati postojeća pravila financijskog ponašanja.
Trgovanje kriptovalutama u Velikoj Britaniji je u posljednje vrijeme postalo jako popularno, a po procjenama FCA oko 7 milijuna Britanaca, tj. oko 12 posto punoljetnog stanovništva, posjeduje neki oblik kriptoimovine. Međutim, ona je još uvijek uglavnom neregulirana, pa iz FCA podsjećaju građane da “trebaju biti spremni na potencijalni gubitak novca” ako se odluče na ulaganje u kriptovalute.
Pri najavi novih prijedloga zakona za reguliranje tog sektora, britanska vlada je priopćila da želi iskorijeniti “loše aktere” – ali na način koji bi istovremeno pružio podršku legitimne inovacije u toj sve većoj industriji. FCA sada razmatra uvođenje ograničenja za male ulagače koji koriste posuđena sredstva za kupovinu kriptovaluta.
“Razmišljamo o cijelom nizu ograničenja, uključujući i restrikcije na upotrebu kreditnih kartica za izravnu kupovinu kriptoimovine, kao i korištenje kredita koje nudi kompanija za elektronski novac za kupovinu takve imovine,” navodi se u dokumentu u kojem FCA poziva na javnu raspravu.
Potrošači bi međutim i dalje mogli slobodno koristiti posuđeni novac za kupnju tzv. stablecoin valuta, tj. digitalnih valuta koje pokušavaju zadržati fiksnu vrijednost u odnosu na druge vrste imovine, kao što je američki dolar, pod uvjetom da ih izdaju kompanije koje regulira FCA. Po anketi koju je narućila FCA oko 14 posto ulagača u kriptovalute koristilo je neku vrstu kreditiranja za kupnju kriptoimovine prošle godine, što je značajan pomak od 6 posto u 2022. godini.
FCA također razmišlja i o ograničenjima u pogledu kriptoimovinskih zajmova i posudbi, što bi moglo uključivati provjere kreditne sposobnosti ili testiranje znanja i iskustva potrošača koji žele ulagati. Pozajmljivanje kriptoimovine podrazumijeva davanje kriptovalute dužniku u zamjenu za prinos, dok posuđivanje kriptoimovine korisnicima omogućuje da uzmu kredit u kriptovalutama, kojeg kasnije vraćaju s kamatama.
Pročitajte još:
Iako se zasad radi o malenom dijelu tržišta FCA kaže da pozajmljivanje i posuđivanje kriptoimovine predstavlja “opasnost od značajne štete,” jer može dovesti do gubitka vlasništva, rizičnu likvidnost, ograničene provjere kreditne sposobnosti korisnika kredita, kao i nedostatak razumijevanja i znanja potrošača koji se u takve stvari upuštaju.
Pristup tržištu za institucionalne investitore ostao bi dozvoljen, kažu iz FCA, i dodaju da će novim pravilima nastojati poboljšati transparentnost i razumijevanje potrošača o tzv. stakingu, kad se digitalni tokeni zaključavaju u blockchain mreži, u zamjenu za nagrade. Po istraživanju FCA oko 27 posto puboljetnih Britanaca koji posjeduju kriptovalute koristilo je staking.
Hannah Meakin iz odvjetničke tvrtke Norton Rose Fulbright rekla je za Reuters da FCA pokušava postići regulatorni balans koji ne bi gušio inovacije ali bi uveo prikladne oblike nadzora, no dodaje da “to nije lagan pothvat, a tek ćemo vidjeti u provedbi jesu li u stanju postići tu ravnotežu.”
Jedan odgovor
Trebali su odavno dovesti nekakvog reda