Vlada Velike Britanije preuzima kontrolu nad kineskom kompanijom British Steel nakon što su zakonske osnove o tome progurane kroz Parlament u jednom danu.
Ministar gospodarstva Jonathan Reynolds, javlja BBC, rekao je zastupnicima da bi sljedeći korak vlade vjerojatno bio nacionalizacija pogona u Scunthorpeu, koji zapošljava 2.700 ljudi.
No, istaknuo je da je bio prisiljen zatražiti izvanredne ovlasti kako bi spriječio vlasnika, kinesku tvrtku Jingye, da zatvori svoje dvije visoke peći, što bi značilo kraj proizvodnje primarnog čelika u Velikoj Britaniji.
Zastupnici i članovi Doma lordova pozvani su natrag s uskrsnih praznika kako bi raspravili zakon u iznimno rijetkoj subotnjoj sjednici oba doma Parlamenta. Zakon je sada dobio kraljevsku suglasnost nakon što je prošao kroz Donji dom i Dom lordova.
“Danas je moja vlada intervenirala da bi spasila British Steel. Djelujemo da bismo zaštitili radna mjesta nekoliko tisuća ljudi, a sve opcije su na stolu kako bismo osigurali budućnost industrije”, izjavio je premijer Keir Starmer.
Istaknuo je da će čelik proizveden u Britaniji “biti okosnica dok ponovno pokrećemo izgradnju Britanije” i dodao da je “industrija ponos naše prošlosti, želim da bude i naša budućnost”.
Prethodno je nekoliko stotina ljudi, uključujući radnike i njihove obitelji, sudjelovalo u prosvjednom skupu na stadionu Glanford Park, terenu Scunthorpe Uniteda.
BBC piše i da je policija u ponedjeljak ujutro pozvana u čeličanu zbog sumnje na narušavanje javnog reda i mira.
Predstavnici tvrtke Jingye redovito su boravili na lokaciji proteklih dana, a odnosi između njih i radnika postaju sve napetiji.
Izvori su za BBC News rekli da sustavi za automatsko prepoznavanje registarskih oznaka nisu dopustili ulazak izvršnim direktorima Jingyea kroz rampu na ulazu u pogon.
Zakon koji je prošao kroz Parlament nije naišao na protivljenje oporbenih stranaka premda su konzervativci poručili da je vlada trebala djelovati ranije.
Isti daje Jonathanu Reynoldsu široke ovlasti za upravljanje pogonom i radnicima kako bi se osigurao nastavak proizvodnje, uključujući i mogućnost ulaska u postrojenje silom, ako bude potrebno, radi zaštite imovine. Međutim, vlasništvo nad tvornicom zasad ostaje u rukama tvrtke Jingye.
Vlada i dalje gaji nadu da će uspjeti osigurati privatna ulaganja kako bi se spasio pogon koji posluje s gubitkom, no ministri priznaju da trenutačno nema nijedne kompanije spremne dati ponudu.
Ministar gospodarstva je pojasnio da bi vlada, u slučaju nacionalizacije, isplatila poštenu tržišnu cijenu dioničarima, ali je dodao i da bi održavanje pogona koji posluje s gubitkom mogao predstavljati veliki trošak za porezne obveznike.
No, Reynolds inzistira da je u “nacionalnom interesu” zadržati sposobnost proizvodnje čelika te je izrazio uvjerenje da tvrtka ima budućnost, posebno je vlada povećava ulaganja u infrastrukturu.
“Čelik je temelj industrijske snage Britanije, naše sigurnosti i našeg identiteta kao globalne sile”, rekao je zastupnicima.
Pročitajte još:
Dodao je da je bio prisiljen preuzeti upravljanje čeličanom jer je Jingye, koji je kupio British Steel 2020. godine, odbio vladine ponude za kupnju sirovina kako bi visoke peći ostale u pogonu.
Problemi u British Steelu traju već neko vrijeme pa su tako još u listopadu 2023. najavljivana velika otpuštanja koja su trebala zahvatiti oko 2.000 radnika. Otočki mediji tada su pisali da tvrtka ima gubitak od tridesetak milijuna funti mjesečno.
5 Odgovora
Britanci su uvijek bili napredni u svemu…
Bravo za otočane.
Evo ide novi Agrokor hahahahaha
oi bruwww
svaka cast britancima