Britanija dala zeleno svjetlo za nuklearnu elektranu Sizewell

Pixabay.com
Nuklearna elektrana, Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Velika Britanija je u utorak objavila da je osigurala sredstva za izgradnju nuklearne elektrane Sizewell C od kanadskog mirovinskog fonda La Caisse, energetske kompanije Centrica i investicijske kompanije Amber Infrastructure, što će omogućiti vladi da odobri taj projekt vrijedan 38 milijardi funti (44 milijarde eura).

Prema investicijskom sporazumu, britanska država bit će najveći dioničar projekta, s 44,9 posto dionica, kanadski La Caisse imat će 20 posto dionica, Centrica 15 posto, te londonska Amber Infrastructure 7,6 posto, uz francusku državnu kompaniju EDF, koja je već priopćila da će držati 12,5 posto udjela u projektu.

Odluka o izgradnji nuklearne elektrane Sizewell C u istočnoj Engleskoj stiže kao još jedan znak ponovne popularnosti nuklearne energije u Europi, u trenutku kad niz država pokušava izgraditi nova postrojenja za zamjenu starih, kao i za povećanje energetske sigurnosti i postizanje zacrtanih klimatskih ciljeva.

Elektrana Sizewell C u pokrajini Suffolk bit će tek druga nova nuklearna elektrana izgrađena u Velikoj Britaniji u preko 20 godina. Očekuje se da će Sizewell C stvoriti oko 10.000 novih radnih mjesta na vrhuncu višegodišnje izgradnje, te da će nakon puštanja u pogon proizvoditi dovoljno struje za napajanje oko 6 milijuna kućanstava.

Francuski EDF kaže da će Sizewell C biti operativan do sredine ili druge polovice 2030-ih. “Isporuka ‘čiste’ struje nove generacije, u javnom vlasništvu, od vitalnog je značaja za našu energetsku sigurnost i naš rast,” rekla je britanska ministrica financija Rachel Reeves u priopćenju.

Za Sizewell će se koristiti model regulirane imovinske osnovice (regulated-asset-base; RAB) po kojem će tvrtke koje grade nove pogone biti plaćene za vrijeme same izgradnje, čime bi se trebao smanjiti rizik investicije i što bi im trebalo omogućiti jeftinije financiranje.

Objava u utorak da je kanadski mirovinski fond La Caisse postao drugi najveći dioničar tog projekta iznenadilo je investicijsku javnost, osobito nakon što su mjesecima trajala nagađanja da je kanadska investicijska kompanija Brookfield najizgledniji investitor.

Britanska vlada je priopćila da će troškovi izgradnje postrojenja Sizewell C dodati oko jednu funtu (1,15 eura) na iznos mjesečnih računa za struju koje plaćaju potrošači, dok god bude trajala izgradnja. Također se navodi da bi po projekcijama ta elektrana mogla sniziti troškove nacionalnog sustava proizvodnje električne energije s niskim količinama ugljičnih emisija za u prosjeku oko 2 milijarde funti godišnje, jednom Sizewell bude pušten u pogon.

No, nisu baš svi oduševljeni primjenom financijskog instrumenta RAB, kakvog se također koristilo za financiranje izgradnje skupog projekta Thames Tideway Tunnel u Londonu – tunela dugog 25 kilometara ispod rijeke Temze za odvod kanalizacije, koji je početkom ove godine pušten u promet nakon gotovo cijelog desetljeća izgradnje.

Kritičari tog modela kažu da bi porezni obveznici mogli biti prisiljeni plaćati za svako prekoračenje planiranih troškova i kašnjenja u izgradnji, te da će povećati račune za struju potrošačima, u situaciji kad se već brojni Britanci muče s plaćanjem osnovnih režija.

Francuski EDF već gradi drugu nuklearnu elektranu, Hinkley Point C, u pokrajini Somerset. Iako je prvotno bio plan da elektrana počne s radom 2017. godine, uslijed brojnih odgoda i administrativnih i financijskih problema trenutno se ne očekuje da će biti puštena u pogon prije 2031.

Projekt Sizewell C prvi je put predložen početkom 2010-ih, kada je plan bio da ga igradi EDF u suradnji s kineskom kompanijom China General Nuclear Power Group (CGNPG), koja je i trebala biti većinski vlasnik elektrane. No, 2022. je britanska vlada otkupila kineski udio u projektu, navodeći “sigurnosne razloge.”

Trenutno vlada procjenjuje da će trošak izgradnje biti 38 milijardi funti, što je gotovo dvostruko više od prvotnih procjena, od oko 20 milijardi funti. Francuski EDF priopćio je da ima spremno oko 1,1 milijarde funti za ulaganje u Sizewell, dok je Centrica navela da se obvezala na investiciju u iznosu od 1,3 milijarde funti.

Britanski nacionalni investicijski fond National Wealth Fund (NWF) trebao bi pokriti većinu kredita potrebnog za projekt, uz jamstva francuske agencije za kreditiranje izvoza Bpifrance Assurance Export.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari