BlackRock zatražio je od američke Federalne korporacije za osiguranje depozita (FDIC) produženje roka za postizanje dogovora o tome kako će agencija nadzirati ulaganja najvećeg upravitelja imovine u banke koje regulira FDIC, s petka do 31. ožujka, prema pismu koje je tvrtka poslala regulatorima.
Ovo je najnoviji korak u višemjesečnom dogovaranju između FDIC-a i najvećih upravitelja indeksa temeljenih uzajamnih fondova i fondova kojima se trguje na burzi (ETF-ova) u vezi s pravilima koja upravljaju njihovim pasivnim ulaganjima u banke koje regulira FDIC, navodi Reuters pozivajući se na pismo koje je imao na uvid.
Krajem prosinca, Vanguard Investments postigao je uvjete takvog dogovora o pasivnosti s FDIC-om, koji je odmah potom zatražio od BlackRocka da potpiše vrlo sličan dogovor do roka u petak.
„Nismo svjesni nikakvih hitnih ili tekućih problema koji bi opravdali ubrzavanje finalizacije potpuno novog regulatornog okvira u razdoblju od dva tjedna,” napisao je Ben Tecmire, šef američkih regulatornih poslova u BlackRocku, u pismu FDIC-u.
To je osobito točno, dodao je Tecmire, jer „sve banke koje bi bile obuhvaćene vašim prijedlogom dogovora s BlackRockom podliježu regulatornom nadzoru Federalnih rezervi.”
U pismu je Tecmire naveo i da BlackRock želi izbjeći „neusklađene i nesigurne zahtjeve” koji bi mogli nastati ako bi se nadzor nad bankovnim ulaganjima tvrtke provodilo više banaka. Rekao je da je razumijevanje BlackRocka da je dogovor između FDIC-a i Vanguard postignut tek nakon nekoliko mjeseci pregovora.
Reutersovi izvori su naveli i da su pokušaji BlackRocka da se sastanu s dužnosnicima FDIC-a u posljednjim mjesecima 2024. godine bili odbijeni.
BlackRock, Vanguard i State Street sada zajedno kontroliraju oko 26 trilijuna dolara imovine. Od financijske krize 2009. investitori su ulagali novac u njihove niskotarifne indeksne fondove, što je ove tri tvrtke katapultiralo u red najvećih vlasnika većine velikih američkih korporacija.
Međutim, njihova veličina i utjecaj podigli su zabrinutost da bi njihova vlasnička koncentracija mogla smanjiti konkurenciju među tvrtkama koje zajednički posjeduju. Čak je i osnivač Vanguarda, Jack Bogle, izražavao zabrinutost.
Zbog utjecaja tih tvrtki na korporativno upravljanje, suočavaju se i s političkim napadima, poput onih na pitanja emisije stakleničkih plinova ili raznolikosti radne snage. U četvrtak je BlackRock objavio da planira napustiti inicijativu Net Zero Asset Managers.
Do sada akademske studije prikazuju mješovitu sliku. Pregled Federalne banke Atlante iz 2023. godine, na primjer, pronašao je „relativno malo dokaza” o takvim problemima.
Neki od problema s kojima se FDIC sada suočava također su bili razmatrani pred američkom Saveznom komisijom za energetsku regulaciju (FERC). Trgovinska grupacija Edison Electric Institute upozorila je FERC da bi njezine akcije mogle ometati ili odgoditi potrebna kapitalna ulaganja.
Međutim, FERC je krenuo mnogo sporije u razmatranju izazova za velike udjele koje pasivni fondovi posjeduju u velikim komunalnim uslugama.
Pročitajte još:
Jedan od prigovora je da bi novi limiti od strane regulatora mogli usmjeriti ulaganja izvan portfeljskih kompanija, bile one banke ili komunalne tvrtke. Jeff DeMaso, koji piše newsletter za investitore Vanguarda, rekao je putem e-maila da bi regulatori trebali „pažljivo razmisliti” prije nego što uvedu nova ograničenja na pasivne uzajamne fondove ili ETF-ove.
„Pokušavamo razjasniti nepredviđene posljedice indeksiranja i koncentracije vlasništva. Prije nego što (potencijalno) naškodimo tom očiglednom dobru, trebali bismo jasno znati koji problem rješavamo,” rekao je DeMaso.