Banke u regiji bilježe povećanu potražnju za kreditima u drugoj polovici godine

Europska investicijska banka, Foto: EIB/PR

Banke u regiji srednje, istočne i jugoistočne Europe (CEE) pokazuju veću spremnost za odobravanje kredita, pokazalo je istraživanje koje je provela Europska investicijska banka (EIB).

U drugoj polovici godine tako je zabilježena veća potražnja za kreditima stanovništva i gospodarstva, no očekivanja za iduće mjesece upućuju na nešto opreznije projekcije, u skladu s globalnim gospodarskim izazovima.

“Iako se poboljšanja u uvjetima kreditiranja u proteklih šest mjeseci čine ohrabrujućima, iznimno je važno da banke ostanu na oprezu jer se suočavamo s gospodarskim usporavanjem nekih ključnih trgovinskih partnera u regiji”, rekao je Kyriakos Kakouris, potpredsjednik EIB-a.

“Rezultati ovog istraživanja pokazuju otpornost bankarskog sektora u regiji, ističući potrebu za strateškim planiranjem s obzirom na neizvjesnosti.”

Rast potražnje za kreditima prvenstveno je potaknut bankarskim proizvodima za stanovništvo, posebice stambenim i potrošačkim kreditima.

Banke očekuju da će se ulaganja poduzeća također ponovno intenzivirati i potaknuti potražnju za kreditima tijekom sljedećih mjeseci.

Ponuda kredita bilježi pozitivan trend, prvi put u posljednje dvije godine, iako nešto slabiji na Zapadnom Balkanu, što ukazuje na povećanu neizvjesnost. Ova pozitivna promjena odražava bolje uvjete kreditiranja, posebno za mala i srednja poduzeća (SME), koja su se ranije suočavala s poteškoćama u dobivanju kredita, stoji u priopćenju EIB-a.

Štoviše, banke navode kako je profitabilnost u regiji veća nego kada je riječ o poslovanju njihovih grupacija u cjelini, zbog čega veliki broj međunarodnih banaka nastoji zadržati i proširiti poslovanje na tom području.

Poslovnice banaka u regiji i dalje imaju stabilan pristup financiranju, u čemu depoziti stanovništva igraju ključnu ulogu.

Očekuju nastavak podrške u obliku depozita stanovništva i gospodarstva, što će doprinijeti povoljnom okruženju za financiranje u budućnosti.

Taj stabilan pristup financiranju ključan je za održavanje kreditnog poslovanja banaka i podržavanje gospodarskog rasta u regiji. Osim toga, došlo je do poboljšanja kreditne kvalitete, uz smanjenje udjela nenaplativih kredita (NPL).

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari