Banco BPM službeno odbio UniCredit pred početak važenja ponude za preuzimanje

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/UniCredit_tower_Milan.jpg/2048px-UniCredit_tower_Milan.jpg
UniCredit Bank, Milano, Italija, Foto: Wikimedia Commons/ThePhotoGraphIc

Samo koji dan prije no što kreće razdoblje važenja ponude talijanske druge najveće banke UniCredit za preuzimanje suparnika Banco BPM, treća najveća talijanska banka je službeno odbacila tu ponudu tvrdeći da je cijena preniska i da bi njezini dioničari lošije prošli spajanjem.

Ponuda UniCredita dioničarima Banco BPM počinje vrijediti od 28. travnja i otvorena je do 23. lipnja. UniCredit može do 30. lipnja odustati od ponude.

Predsjednik Banco BPM Massimo Tononi je, kako prenosi Reuters, rekao da neki od uvjeta koje je UniCredit uključio u svoju ponudu nisu ispunjeni te da ne razumije zašto UniCredit jasno ne otkrije svoje namjere te kaže hoće li odustati od tih uvjeta ili okončati ponudu.

Kako bi situacija postala još složenija, talijanska je vlada postavila nekoliko uvjeta za moguće preuzimanje, a jedan je da UniCredit ubrza izlazak s ruskog tržišta, odnosno da to učini u roku od devet mjeseci. UniCredit smatra da to što traži vlada može štetiti poslovanju UniCredita koji nije htio prodavati svoju rusku imovinu ispod cijene. Drugi uvjet se odnosi na specifičan omjer kredita i depozita u idućih pet godina.

UniCredit nudi 0,175 novih dionica za svaku dionicu suparničke banke, a to po trenutačnim tržišnim kretanjima predstavlja popust od devet posto na tržišnu cijenu koju ima Banco BPM.

Uprava te banke, koja ponudu UniCredita smatra neprijateljskom, ističe da u njoj nema nikakve premije za dioničare Banco BPM koji bi dobili 14 posto udjela u novonastaloj banci što je ispod očekivanog doprinosa od 18 posto koji bi Banco BPM imala u zajedničkoj dobiti 2027. godine.

Ovo nije prvi put da UniCredit pokušava preuzeti Banco BPM, a jedan je od glavnih motiva njezina snažna prisutnost u bogatoj regiji Lombardija gdje sam UniCredit ima relativno mali tržišni udio za drugu najveću talijansku banku.

Najnovije nastojanje UniCredita, objavljeno u studenome prošle godine, negativno je odjeknulo i u talijanskoj vladi koja je imala namjeru spojiti Banco BPM s bankom Monte dei Paschi di Siena koju je država morala spašavati prije nešto više od osam godina.

UniCredit, koji ima udio u osiguravateljskoj tvrtki Generali, podržao je ovih dana kandidata kojeg preferira talijanska vlada za čelno mjesto u Generaliju u kojemu UniCredit ima udio od 6,7 posto. Cilj je bio da se ublaže tenzije sa službenim Rimom oko situacije vezane za Banco BPM, no kandidat kojeg je vlada htjela za Generali na kraju nije dobio potrebnu većinu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Banco_BPM#/media/File:Veduta_di_tre_quarti_del_Palazzo_della_Banca_Popolare_di_Milano.jpg
Banco BPM, Milano, Italija,

Igra je bila u tome da na čelo Generalija, u kojemu je Mediobanca najveći dioničar, dođe čovjek koji bi podržao neprijateljsko nastojanje banke Monte dei Paschi di Siena da preuzme Mediobancu. Pobjeda koju je Mediobanca ostvarila u borbi za mjesto glavnog izvršnog direktora Generalija sada jača njezine šanse da se obrani od tog neprijateljskog preuzimanja.

Ako bi uspio u kupnji Banco BPM, UniCredit bi preskočio po veličini najveću talijansku banku Intesu Sanpaolo koja tu poziciju drži zadnjih pet godina.

Podsjetimo, dvije najveće hrvatske banke su dio te dvije talijanske grupacije. UniCredit je vlasnik Zagrebačke banke, a Intesa Sanpaolo Privredne banke Zagreb.

Trenutačno najveći ulagač u Banco BPM je francuski Credit Agricole čiji će se udio nakon odobrenja Europske središnje banke popeti na oko 20 posto. Credit Agricole je prisutan u trećoj najvećoj talijanskoj banci od 2022. godine, a ušao je u vlasništvo nedugo nakon prvog neuspješnog pokušaja UniCredita za preuzimanjem talijanskog rivala.

Credit Agricole nema namjeru natjecati se s UniCreditom jačanjem udjela u Banco BPM, no analitičari smatraju da je zapravo ta francuska banka, koja talijansko tržište drži važnim za svoje ambicije, glavna prepreka za uspjeh UniCredita.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari