Na azijskim se burzama u ponedjeljak trguje oprezno dok ulagači čekaju nove vijesti koje bi mogle usmjeriti tržišta, pri čemu je dolar oslabio jer se očekuje smanjenje kamata američke središnje banke u rujnu.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,00 sati u plusu 0,4 posto, nakon što je prošloga tjedna skočio gotovo 3 posto.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 1,5 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji skliznule 0,5 posto. U Australiji, Šangaju i Hong Kongu porasle su, pak, između 0,1 i 1 posto.
Prošloga su tjedna cijene dionica snažno porasle jer su podaci o popuštanju inflacije u SAD-u učvrstili uvjerenje ulagača da će američka središnja banka u rujnu smanjiti kamatne stope.
Vjeruje se da će i mnoge druge središnje banke u svijetu početi popuštati monetarnu politiku jer inflacija posustaje.
Tako se ovoga tjedna očekuje smanjenje kamata švedske središnje banke, možda i za 0,50 postotnih bodova, a sjednicu će održati i čelnici južnokorejske središnje banke.
U fokusu ulagača bit će i zapisnik s posljednje sjednice Feda, a u petak i govor predsjednika Feda Jeromea Powella na tradicionalnom godišnjem susretu središnjih bankara u Jackson Holeu.
„Premda je prerano da bi se proglasila pobjeda nad inflacijom, strahovanja od rasta cijena, koja su dominirala od pandemije, su gotovo sasvim nestala. Premda inflacija još nije na ciljanim razinama od 2 posto, blizu je i ide u pravom smjeru”, kaže Christian Keller, ekonomist u Barclays banci.
Dolar oslabio, cijene nafte pale
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 102,20 bodova, dok je u petak navečer iznosio 102,40 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti pao sa 147,60 na 146,40 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1040 dolara, što je blizu najviše razine u ovoj godini, dok je u petak navečer iznosila 1,1027 dolara.
Cijene su nafte, pak, blago pale. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0,14 posto, na 79,55 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,30 posto, na 76,40 dolara.
Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle, posebice na Wall Streetu, jer inflacija u SAD-u popušta, što otvara prostor američkoj središnjoj banci za smanjenje kamatnih stopa već u rujnu.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna ojačao 2,9 posto, na 40.659 bodova, dok je S&P 500 skočio 3,9 posto, na 5.554 boda, a Nasdaq indeks 5,2 posto, na 17.631 bod.
Najnoviji podaci o potrošačkim i proizvođačkim cijenama pokazali su prošloga tjedna da inflacija u SAD-u i dalje postupno popušta, pa se polagano primiče Fedovoj ciljanoj razini od 2 posto.
Uz to, ulagače su ohrabrili podaci o rastu potrošnje, najvećeg pokretača bruto domaćeg proizvoda (BDP), a strahovanja od recesije splasnula su i zahvaljujući izvješću o padu nezaposlenosti, što pokazuje da je tržište rada i dalje snažno.
Zahvaljujući svim posljednjim gospodarskim pokazateljima, ulagači vjeruju da će američka središnja banka u rujnu početi smanjivati kamatne stope.
Pročitajte još:
No, zbog strahovanja od recesije još nedavno se očekivalo da bi Fed kamate mogao smanjiti za 0,50 postotnih bodova, dok je sada puno izglednije da bi rez mogao biti za 0,25 postotnih bodova.
„Pozitivni gospodarski pokazatelji potaknuli su tržište jer su učvrstili uvjerenje ulagača da se recesija može izbjeći i da će Fed početi smanjivati kamate u rujnu”, kaže Greg Bassuk, direktor u tvrtki AXS Investments.
Zahvaljujući tome, prošloga su tjedna sva tri najvažnija indeksa zabilježila najveći tjedni dobitak u ovoj godini. Pritom su S&P 500 i Nasdaq porasli po prvi put u posljednjih pet tjedana.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,75 posto, na 8.311 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 3,4 posto, na 18.322 boda, a pariški CAC 2,5 posto, na 7.449 bodova.
Jedan odgovor
Zabavno je pratiti ovu situaciju