Nizozemska tvrtka ASML, najveći svjetski proizvođač strojeva za proizvodnju kompjuterskih čipova, u srijedu je objavio rezultate poslovanja za drugi kvartal ove godine, i upozorio da možda neće ostvariti predviđeni rast 2026. godine – iako je u drugom tromjesečju zabilježeno više narudžbi nego što se očekivalo.
Analitičari su se nadali da će rezultati iz drugog kvartala pružiti određeni smjer glede rasta i razvoja u idućoj 2026. godini. Međutim, iz ASML-a upozoravaju da geopolitička neizvjesnost čini teškim i nezahvalnim išta prognozirati. Kao posljedica, dionice ASML-a su pale za čak 7,3 posto u jutarnjoj trgovini.
“Neizvjesnost stalno raste, uglavnom zbog makroekonomskih i geopolitičkih okolnosti. I to uključuje, naravno, carine,” rekao je predsjednik uprave tvrtke iz Veldhovena, Christophe Fouquet, u internom intervjuu objavljenom na internetskoj stranici same kompanije.
Još uvijek je vrlo neizvjesno kakvi će biti direktni i indirektni efekti carina i globalnog trgovinskog rata, rekao je ASML-ov direktor financija Roger Dassen, iako ASML već neko vrijeme radi sa svojim opskrbnim lancem na ublažavanju štete.
“Iako se još uvijek pripremamo za rast 2026. godine, to još uvijek ne možemo potvrditi u ovoj fazi”, rekao je Fouquet u priopćenju. Ako doista tvrtka ne ostvari rast, to će biti prva godina stagnacije za ASML nakon dugo vremena, jer je tvrtka neprekidno bilježila rasta prihoda još od 2012.
Dioničar ASML-a i direktor investicija u investicijskoj kompaniji Aureus, Han Dieperink, rekao je da nije zabrinut za predstojeću godinu, jer podaci za drugi kvartal ukazuju na solidne narudžbe. Neto narudžbe te nizozemske grupacije, koju Reuters opisuje kao “najvažniju brojku u industriji čipova” vrijedile su 5,54 milijarde eura, ili 25 posto iznad prosječne procjene analitičara od 4,44 milijarde eura, po podacima platforme Visible Alpha.
Iz brojki se vidi da je još uvijek snažna potražnja za ASML-ovim strojevima među proizvođačima čipova vezanih za umjetnu inteligenciju (AI).
ASML proizvodi fotolitografske strojeve koji koriste tzv. EUV tehnologiju, koji spadaju u najnaprednije industrijske sustave za tiskanje čipova, o kojemu ovisi proizvodnja vodećih svjetskih čipova poput onih koje u grafičke kartice stavlja nVidia ili koje koristi Apple za svoja MacBook računala ili iPhone telefone.
Pročitajte još:
Narudžbe iz Kine također su na visokoj razini – na prodaju kineskim klijentima otpada 27 posto ukupne prodaje ASML-ovih strojeva u posljednja tri kvartala, i potvrđuje da proizvođači čipova u Kini nastavljaju kupovati manje napredne strojeve u iščekivanju novih izvoznih restrikcija koje bi mogao uvesti SAD.
ASML je jedna od najvećih europskih kompanija, s tržišnom kapitalizacijom od gotovo 260 milijardi eura, i zapošljava više od 40,000 ljudi. Osim u Nizozemskoj, ASML je prisutan i u SAD-u, gdje je drugi najveći proizvođač opreme za proizvodnju poluvodiča.
Jedan odgovor
Zanimljivo