Apple je u ponedjeljak podnio tužbu protiv europskih regulatora pred drugim najvišim sudom u EU, nakon što mu je ranije ove godine određena globa od 500 milijuna eura zbog kršenja europskih digitalnih zakona.
Europska komisija je u odluci iz travnja zaključila da Apple krši europski zakon o digitalnim tržištima DMA zbog tehničkih i komercijalnih ograničenja koja Apple nameće drugim developerima aplikacija za iPhone i koja im sprečavaju mogućnost da usmjeravaju korisnike prema jeftinijim ponudama Appleove trgovine s aplikacijama.
Apple, koji je ranije najavio da će tražiti pravni lijek za odluku Komisije, u ponedjeljak je formalno podnio tužbu, na posljednji dan roka za žalbe. “Danas smo uložili žalbu, jer vjerujemo da su odluka Europske komisije, i njihova kazna bez presedana, daleko veće od onog što zakon zahtijeva,” navodi se u priopćenju iz Applea.
“Kao što će se vidjeti u žalbenom postupku, Komisija nam određuje kako da vodimo svoju online trgovinu, i nameće nam poslovne uvjete koji su zbunjujući za programere i loši za korisnike. Žalbu smo podnijeli kako bismo izbjegli dnevne novčane kazne, i o tome ćemo podijeliti sve činjenice sa sudom.”
Apple je prošlog mjeseca revidirao pravila na svojem App Storeu kako bi ih uskladio s europskim nalogom da ukine tehnička i komercijalna ograničenja za developere aplikacija, jer su im u suprotnom prijetile dnevne novčane kazne u iznosu od 5 posto prosječnog globalnog dnevnog prihoda, ili oko 50 milijuna eura dnevno.
Komisija, kojoj je jedna od glavnih nadležnosti zaštita tržišnog natjecanja u EU, sad se konzultira s programerima aplikacija prije nego što odluči hoće li prihvatiti Appleove promjene ili će tražiti da Apple učini više.
Europska komisija je u travnju odredila prve kazne zbog kršenja njenih nedavno uvedenih pravila iz zakona o digitalnim tržištima DMA. Osim Applea, kaznu od 200 milijuna eura dobila je i Meta, kompanija koja stoji iz popularnih platformi Instagram i Facebook, kao i servisa za razmjenu poruka WhatsApp.
Pročitajte još:
Meta je dobila kaznu zbog svog modela uvedenog 2023. u kojem od korisnika traži da plaćaju pretplatu ako ne žele da se njihovi privatni pdoaci koriste za marketing – ili da koriste platforme besplatno, ali uz dijeljenje svojih podataka.Takav model, po kojem se korisnicima ne ostavlja mogućnost da odbiju dijeljenje svojih podataka bez naknade, je po mišljenju Komisije ilegalno, jer nije u skladu s odredbama DMA.
Istrage protiv Mete i Applea pokrenute su još u ožujku 2024. godine.