Apple i Meta dobili kazne od 700 milijuna eura zbog kršenja europskih digitalnih propisa

Apple, Foto: Wikimedia Commons

Europska unija u srijedu je odredila kaznu koju moraju platiti američki tehnološki divovi Apple i Meta za kršenje odredbi europskog zakona o digitalnim tržištima (DMA).

Po odluci koju je objavila Europska komisija, Apple mora platiti kaznu od 500 milijuna eura, dok Meta, koja u posjedu ima platforme Facebook I Instagram, kao i servis za razmjenu poruka WhatsApp, treba platiti 200 milijuna eura.

Iz Europske komisije objašnjeno je da je Apple dobio kaznu zbog odredbi iz DMA koje zabranjuju usmjeravanje korisnika na određene online trgovine. Po mišljenju europskih regulatora i postojećim europskim propisima, Apple bi morao dopustiti developerima da unutar aplikacija na telefonima obavještavaju korisnike o alternativnim ponudama izvan Appleove online trgovine, I pružaju eksterne linkove za kupnju.

Appleu je naređeno da ukloni tehničke i komercijalne restrikcije koje usmjeravaju korisnike na Appleovu trgovinu, te da ubuduće prestane s takvom praksom.

U slučaju Mete, Europska komisija je ustvrdila da je tvrtka ilegalno tražila od korisnika da ili pristanu na dijeljenje svojih privatnih podataka i koriste plaforme Facebook i Instagram besplatno uz reklame, ili da plaćaju pretplatu i time koriste platforme bez reklama. Do istrage o tom slučaju došlo je nakon što su Facebook i Instagram uveli mogućnost pretplate za korisnike u studenom 2023.

Po mišljenju Europske komisije, pružatelji takvih usluga trebali bi omogućiti svim korisnicima da izbjegnu dijeljenje svojih privatnih podataka, bez obzira plaćaju li pretplatu ili ne.

Iz Applea zasad nisu komentirali odluku Europske komisije, no Meta je objavila priopćenje koje potpisuje njihov predsjednik za globalne poslove Joel Kaplan, u kojem kažu da je ova odluka “pokušaj da se hendikepiraju uspješne američke kompanije, dok se istovremeno omogućava kineskim i europskim tvrtkama da posluju po drugim mjerilima.”

Kaplan je i u nastavku priopćenja pokušao kaznu Europske komisije opisati kao nepravedan namet kojeg plaćaju američke kompanije, te servis ciljanih oglasa na temelju korisničkih podataka kao “superiorniju” uslugu.

“Ovdje se ne radi samo o globi. Komisija nas prisiljava da mijenjamo svoj poslovni model i praktički nameće Meti carinu od više milijardi dolara, i traži od nas da ponudimo inferiorniju uslugu korisnicima. A nepravednim restrikcijama na personalizirano oglašavanje Komisija također šteti i europskim tvrtkama i gospodarstvima,” zaključio je Kaplan.

Apple i Meta su tek prve dvije velike kompanije koje su kažnjene po novom europskom zakonu DMA koji je stupio na snagu u svibnju 2023. i kojemu je za cilj bio povećanje konkurentnosti na europskom digitalnom tržištu. Pritom su identificirane velike kompanije, među kojima su Apple, Meta, Alphabet, Amazon, ByteDance, i Microsoft, za koje je utvrđeno da nude ključne usluge, i kojima je naređeno da usklade poslovnu praksu s novim pravilima.

U suprotnom, kazne za neprikladno ponašanje mogu dosegnuti i do 10 posto globalnih prihoda tvrtke.

Istrage protiv Mete i Applea pokrenute su u ožujku 2024. godine, kada je bilo riječi i o pokretanju istrage protiv Alphabeta, vlasnika Googlea, zbog zabrinutosti da Googleova tražilica daje preferencijalni tretman Alphabetovim servisima i ponudama u rangiranju rezultata pretraživanja.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari