Andaluzija i Jadranska Hrvatska na vrhu EU-a u 2024. po broju noćenja rezerviranih online

Pixabay.com
Hrvatski Jadran, Foto: Pixabay.com

U prvom tromjesečju ove godine u Europskoj uniji (EU) gosti su u kratkoročnom smještaju rezerviranom preko online platformi Airbnb, Booking ili Expedia ostvarili 129,6 milijuna noćenja što je godišnji rast od 4,8 posto te čak 34,5 posto naspram prvog kvartala 2023. godine, objavio je Eurostat.

Posebno su vidljivi skokovi u siječnju i veljači u odnosu na iste mjesece 2024. godine gdje je rast bio 16,3, odnosno 11,6 posto. Ipak, u ožujku je došlo do godišnjega pada od 8,6 posto, a to se može pripisati činjenici da su ove godine uskršnji blagdani bili u travnju za razliku od 2024. kada su bili krajem ožujka.

Podaci pokazuju da je za razliku od gotovo 130 milijuna noćenja rezerviranih preko digitalnih platformi u prvom kvartalu ove godine ta brojka u 2018. iznosila iz sadašnje perspektive malih 58 milijuna.

No, premda je na razini EU-a ostvaren skoro petpostotni godišnji rast, uočljive su razlike između zemalja članica, a Hrvatska spada među one malobrojne gdje se dogodio pad.

Najveći rast, od 33,5 posto, zabilježen je na Malti, a slijede Finska s 23,6 posto te Bugarska s 22,3 posto.

Pad se dogodio u šest država, a najveći u Nizozemskoj od osam posto. Druga je u toj neuspješnijoj skupini Hrvatska s padom od 5,8 posto. Ostale zemlje s negativnim rezultatom su Belgija, Danska, Portugal i Slovenija. U Sloveniji je pad bio 4,8 posto, a u Portugalu tek 0,2 posto.

Fizičkim brojkama gledano, u Hrvatskoj je u prvom kvartalu online rezervirano 754.503 noćenja. U zadnjem tromjesečju prošle godine bilo ih je 1.943.411, a u trećem tromjesečju kada je sezona na vrhuncu 26.076.069. U tom trećem prošlogodišnjem kvartalu godišnji rast takvih noćenja bio je 6,2 posto. U drugom kvartalu prošle godine brojka je bila blizu devet milijuna.

Eurostat
Vodeće europske regije u 2024. po online rezerviranim noćenjima, Izvor: Eurostat

Zemlje koje su zabilježile najveći broj noćenja rezerviranih online u prvom tromjesečju ove godine su Francuska s 32,6 milijuna, Španjolska s 29,7 milijuna te Italija s 15,5 milijuna noćenja.

U Francuskoj je godišnji rast bio 5,6 posto, u Španjolskoj 2,8 posto te u Italiji 5,9 posto.

Za zadnje tromjesečje prošle godine Eurostat ima podatke i koje su bile najpopularnije europske statističke regije za online rezervaciju smještaja.

Na vrhu je Andaluzija gdje je tako ostvareno 8,7 milijuna noćenja, a iza toga je još jedna španjolska regija Kanarski otoci sa 7,6 milijuna noćenja. Treća je francuska Ile-de-France s brojkom od 7,2 milijuna, a to je regija u kojoj se nalazi Pariz.

Među vodećih 20 regija je po pet iz Španjolske i Italije, četiri iz Francuske, dvije iz Portugala te po jedna iz Mađarske, Poljske, Grčke i Austrije.

Jadranska Hrvatska je imala 1,42 milijuna noćenja rezerviranih online, grad Zagreb 380.992 noćenja, Panonska Hrvatska 84,509 te Sjeverna Hrvatska 54.959 noćenja.

Primjerice Prag je u tom razdoblju s brojkom od 1,5 milijun imao više noćenja no Jadranska Hrvatska i gotovo četiri puta više no Zagreb. Budimpešta pak je ostvarila 2,25 milijuna noćenja putem digitalnih platformi.

U cijeloj 2024. u EU je bilo više od 854 milijuna noćenja ostvarenih putem online rezervacija, a više od jedne petine ili 192 milijuna otpada na Francusku. Druga je Španjolska sa 171 milijunom, pa Italija sa 127 milijuna. Četvrta je Njemačka sa 60 milijuna, a peta Grčka sa 45 milijuna.

Hrvatska je na osmom mjestu s 37,7 milijuna od čega je 35,6 milijuna noćenja s online rezervacijama ili 94 posto otpadalo na inozemne goste.

Među vodećih 20 regionalnih europskih destinacija za cijelu 2024. godinu na vrhu je opet Andaluzija sa 44,08 milijuna noćenja, a na drugo mjesto se probila Jadranska Hrvatska s 35,42 milijuna noćenja rezerviranih preko tri online platforme koje dostavljaju podatke Eurostatu.

Eurostat
Udio inozemnih gostiju u online rezerviranim noćenjima, Izvor: Eurostat

Tako Jadranska Hrvatska ima udio od 4,1 posto u ukupnom godišnjem broju EU-a. To također znači da je u ostalom dijelovima Hrvatske broj gostiju koji je rezervirao smještaj online bio poprilično mali.

Hrvatska je prva u EU po udjelu broja noćenja u srpnju i kolovozu u ukupnom broju noćenja ostvarenih godišnje putem online platformi. Čak 58 posto takvih noćenja je rezervirano za ta dva udarna ljetna mjeseca. Druga je Slovenija sa 45 posto, a prosjek EU-a je 34 posto.

Zanimljivo je usporediti, recimo, brojku Španjolske koja je za srpanj i kolovoz tek 30 posto iako je turizam, kao i kod nas, udarna gospodarska djelatnost, no to znači da su posjeti toj zemlji ravnomjernije raspoređeni tijekom godine.

Pet najpopularnijih europskih gradova u 2024. prema broju noćenja ostvarenih putem digitalnih platformi su bili Pariz, Rim, Barcelona, Madrid i Lisabon.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari