Američki zastupnici izglasali zakon o stablecoin valutama, stiže i novi regulatorni okvir za kriptoimovinu

Pixabay.com
Bitcoin, Foto: Freepik.com

Američki Zastupnički dom usvojio je u četvrtak zakon o regulatornom okviru za kriptovalute vezane za američki dolar, tzv. stablecoin valute. Zakon sad ide na potpis predsjedniku Donaldu Trumpu, za kojeg se očekuje da će ga bez problema odobriti.

Izglasavanje te legislative u četvrtak označava ključni trenutak za industriju digitalne imovine, koja je već niz godina tražila jasnije uređena zakonska pravila, i koje je prošle godine uložila velike količine novca u izborne kampanje kandidata bliskih kriptoindustriji, uključujući i samog predsjednika Trumpa.

Zastupnici su također odvojeno usvojili dva zakona o kriptovalutama, koji sada idu u Senat na razmatranje. U jednom se postavlja regulatorni okvir za trgovinu kriptovalutama, dok se u drugom zabranjuje središnjoj banci SAD-a, tzv. Fedu, izdavanje vlastite digitalne valute.

Zakon o stablecoin valutama, nazvan Genius Act, i zakon koji propisuje strukturu tržišta kriptoimovine, nazvan Clarity Act, imali su podršku zastupnika iz obje američke velike stranke. Stablecoin je posebna vrsta kriptovalute koja bi trebala imati puno manju volatilnost od drugih oblika kriptoimovine jer joj je vrijednost vezana za vrijednost konvencionalne valute, najčešće američkog dolara, u omjeru 1:1. 

Iako još nema široku primjenu, u posljednjih nekoliko godina trgovci kriptoimovinom sve više koriste razne stablecoin valute za konverziju sredstava iz jedne vrste tokena u drugi, a zagovaratelji stablecoina kažu da je takvim valutama prednost i gotovo instantno obavljanje transakcija.

Ako zakoni stupe na snagu, stablecoin tokeni će morati biti osigurani likvidnom nekim oblikom likvidne imovine, kao što su primjerice američki dolari ili kratkoročni trezorski zapisi – te će izdavatelji tih valuta morati jednom mjesečno objavljivati sastav svojih pričuva.

Direktorica američke udruge Blockchain Association i bivša dužnosnica državnog regulatora za trgovinu robnim ročnicama CFTC Summer Mersinger opisala je izglasavanje u četvrtak kao “ključan trenutak u evoluciji američke politici za digitalnu imovinu.”

Kriptosektor već dugo vremena traži od američkih političara da usvoje zakone kojima bi se konačno uredila pravila za trgovinu digitalnom imovinom, uz tvrdnju da bi jasniji zakonski okvir mogao omogućiti veću primjenu stabilnih kriptovaluta i drugih vrsta kriptomaterijala. Po izračunu Reutersa, na prošlogodišnjim izborima za Kongres taj cijeli sektor je potrošio preko 119 milijuna dolara za podržavanje kandidata koji podržavaju kriptotrgovinu, iz obje glavne stranke.

Zastupnički dom je još prošle godine usvojio zakon o stablecoin valuitama, no u Senatu – u kojem su tada većinu držali zastupnici Demokratske stranke – zakon nije prošao..

Trump je za vrijeme svoje predsjedničke kampanje prošle godine obećavao veliko reorganiziranje američke regulative za kriptotržišta, dok je dobivao izdašne donacije iz tog sektora. Međutim, postalo je upitno hoće li do nove regulative doći ove godine, nakon što su brojni kripto poslovi i projekti Trumpa i njegove obitelji postali meta kritika javnosti i oporbenih Demokrata u Kongresu.

Između ostalog, Trumpovi izleti u kriptosvijet uključuju tzv. memecoin nazvan $TRUMP, koji je pokrenut u siječnju, kao kompaniju World Liberty Financial, koja je jednim dijelom u njegovom vlasništvu. Iako ga neprestano optužuju za sukob interesa, iz Bijele kuće negiraju takvu mogućnost, te kažu da je njegova osobna imovina stavljena u zakladu kojim upravlja njegova djeca.

Tzv. Clarity Act, nazvan tako jer bi trebao konačno razjasniti u kojim okolnostima i situacijama se kriptoimovina tretira kao vrijednosni papir, a u kojima kao roba poput primjerice vrijednih metala – jer o tome ovisi i jurisdikcija američke agencije SEC koja je zadužena za reguliranje burzovnog tržišta. Za vrijeme prošle vlade predsjednika Bidena kriptosektor je pružao agresivan otpor nastojanjima da se kriptosektor stavi pod regulativu te agencije.

Kompanije za kriptovalute tvrdile su da bi većinu tokena trebalo kategorizirati kao digitalnu “robu”, umjesto da ih se gleda kao da su vrijednosnice – što bi platformama omogućilo da lakše i jednostavnije nude te tokene klijentima, jer se za robnu trgovinu ne primjenjuje niz strogih propisa koji regzuliraju tržište vrijednosnih papira.

Taj zakon morat će proći još i izglasavanje u Senatu prije no što se uputi Trumpovu na stol na konačno odobrenje. Neki Demokrati oštro se protive zakonu, jer tvrde da će to dodatno olakšati i ublažiti regulativu pod koju spadaju i Trumpovi kriptoprojekti.

Zastupnički dom je također usvojio i zakon kojim se zabranjuje središnjoj banci da uvodi svoju stablecoin valutu, za koju Republikanci smatraju da bi mogla “narušiti privatnost” američkih građana. Radi se o velikoj točki prijepora u debatama koje su se proteklog tjedna vodile u Zastupničkom domu.

Za razliku od SAD-a, u Europi je projekt uvođenja stablecoina iza kojeg bi stajala Europska središnja banka (ESB) već dosta odmakao, no za nastavak projekta i njegovo prvo uvođenje potreban je politički dogovor u Europskom parlamentu – kojeg još uvijek nema.

Šefica ESB-a Christine Lagarde je krajem lipnja na sastanku s eurozastupnicima iz odbora za monetarnu politiku kritizirala privatne stablecoin valute, za koje kaže da bi mogli ugroziti stabilnost europskog financijskog sustava, zbog bojazni da bi europski korisnici mogli svoje depozite povući iz europskih banaka i konvertirati ih u tu slabo reguliranu imovinu.

ESB zato zagovara stvaranje tzv. digitalnog eura, koji bi funkcionirao kao digitalni novčanik i koji bi se koristio kao sredstvo plaćanja. Digitalni euro bi jamčila sama ESB, a građanima bi u novčaniku bio ostavljen limitirani iznos kojim bi mogli obavljati digitalna plaćanja. 

Slična stvar je i u Južnoj Koreji, gdje je u lipnju osam najvećih banaka osnovalo konzorcij za pokretanje korejskog stablecoina, koji bi mogao profunkcionirati već krajem 2025. ili početkom 2026.

Oba projekta žele konkurirati trenutno najraširenijim stablecoin valutama vezanima za američki dolar USDT i USDC. Ipak, analitičari JP Morgana su početkom srpnja rekli da su i entuzijazam i bojazan oko stablecoina pretjerani, jer takve vrste imovine još uvijek čine tek malen dio transakcija u platnom prometu – i nema znakova na vidiku da postoji potražnja za masovnijim uvođenjem stablecoin tokena izvan sektora koji ga već koriste.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari