Američki uvoznici brazilske kave panično požuruju isporuke prije primjene novih carina

Ilustracija: Milo Miloezger / Unsplash

Veletrgovci koji se bave kavom utrkuju se s vremenom u želji da istovare što veće količine brazilske kave na američkom tržištu prije no što se 1. kolovoza počne primjenjivati nova najavljena carina od 50 posto za sve brazilske proizvode, priopćili su u utorak.

Po najnovijim podacima od utorka inflacija je lipnju u SAD-u porasla na 0,3 posto, najviše u posljednjih pet mjeseci, jer su čini da su se opsežni nameti na uvoznu robu Trumpove vlade počeli prelijevati, između ostalog, i na šalice mnogim Amerikancima omiljenog napitka.

Neki trgovci kavom već preusmjeravaju brodove iz Brazila koji su se po planu trebali zaustavljati u drugim lukama, kako bi kontejneri puni brazilske kave mogli pristići u američke luke bez da moraju plaćati uvozne namete od 50 posto.

Drugi trgovci su počeli u SAD slati pošiljke brazilske kave koju su već imali na zalihama u susjednim zemljama kao što su Kanada ili Meksiko, koje su bile namijenjena za tamošnje tržište. U međuvremenu, američki uvoznici već su izvjesili veleprodajne cijene po kojima američkim prekupcima prodaju kavu, koje u sebi već uključuju dodatni namet od 50 posto za svaku pošiljku koja pristigne u Ameriku nakon 1. kolovoza.

“Preusmjerili smo dio tereta koji je bio u tranzitu, da ranije stigne u SAD, a koji je trebao ići duljim putem. Ali za neke druge pošiljke, to nismo mogli nikako ubrzati,” rekao je za Reuters Jeff Bernstein, direktor kompanije za trgovinu kavom RGC Coffee.

Brazil proizvodi oko trećinu svih količina kave koja se koristi na američkom tržištu, i kao tzv. single origin kava istog porijekla, i kao baza za većinu mješavina koje se prodaju u toj zemlji, najvećem potrošaču kave na svijetu. Iz domaće proizvodnje SAD namiruje tek oko 1 posto svoje potrošnje. Cijene kave u SAD-u su u posljednje vrijeme naglo rasle i prije najave novih carina, nakon prošlogodišnjeg skoka od 70 posto na globalnom tržištu, zbog nestašica.

Ako se doista primijeni najavljeno, nova carina od 50 posto na uvoz brazilske robe dovest će do vala rasta cijena kave, kažu trgovci. “Radi se o obliku poreza koji šteti američkim kompanijama. Nikom drugom. Ne Brazilu. Ne brazilskom predsjedniku Luli. Novi namet od 50 posto je egzistencijalna prijetnja za uvoznike poput mene,” rekao je Steve Walter Thomas, direktor velikog američkog uvoznika Lucatelli Coffee.

Iz brazilske zadruge izvoznika kave Expocacer, koja je prošle godine povećala prodaju u SAD-u za 15 posto, rekla da neće biti moguće ponovno otvarati pregovore o postojećim izvoznim ugovorima za kavu koji trebaju stići u Ameriku nakon 1. kolovoza.

“Radi se o nametu koji je uveden interno, u zemlji uvozniku, tako da je na kompaniji koja uvozi da to plati, i potom da trošak proslijedi potrošačima,” rekao je predsjednik zadruge Expocacer Simão Pedro de Lima, dodavši da nakon Trumpove najave nije bilo sklapanja nikakvih novih izvoznih ugovora s američkim kupcima.

Trgovci kažu da će se, u slučaju da se Trumpov namet zadrži, tokovi kave na globalnom tržištu sasvim preraspodijeliti, pa će brazilska kava više ići u Europu i Aziju, dok će SAD više kupovati od uzgajivača u Africi, te u ostatku Južne i Srednje Amerike.

Ali takva promjena nije jednostavna, i bit će skuplja za američke uvoznike. Jedan trgovac, koji je tražio da ne bude imenovan, rekao je za Reuters da brazilska kava čini oko trećinu mješavina koje prodaju veliki američki lanci za kavu kao što su Dunkin Donuts i Tim Hortons, i da ju uvelike koristi i svuda prisutni Starbucks. Iz tih kompanija nisu odgovarali na medijske upite.

Američka sektorska udruga za industriju kave NCA odbila je komentirati novu carinu, dodavši da je kava “ustaljena pojava u svakodnevnom životu Amerikanaca, i u američkom gospodarstvu,” i napomenuvši da po procjenama svaki dan oko dvije trećine punoljetnih Amerikanaca pije kavu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari