Američki proizvođači sve teže podnose pritiske rasta troškova zbog Trumpovih carina na čelik

Ilustracija: Michal Jarmoluk / Pixabay

Iako je predviđeno da se najavljena carina američkog predsjednika Donalda Trumpa od čak 25 posto na sav uvoz čelika i aluminija počne primjenjivati tek 12. ožujka, ta odluka već mijenja opskrbne lance i poslovanje američkih dobavljača i proizvođača kojima su te sirovine prijeko potrebne. Ali ne baš u pozitivnom smjeru.

Glen Calder, vlasnik male tvornice alata u Južnoj Karolini, kaže da je cijena nabave čelika skočila 15 posto u posljednja dva tjedna. Na drugom kraju države, Brian Nelon u Illinoisu kaže da mu dobavljači ni ne žele izračunati trenutnu cijenu, jer čekaju da Trumpovi nameti stupe na snagu.

Trump je u predizbornoj kampanji obećavao da će koristiti carine za poticanje domaće prozvodnje, i također da u njima vidi dodatni izvor prihoda koji bi trebao nadoknaditi proračunski manjak zbog također najavljenih rezanja poreznih stopa. Međutim, nameti na uvezeni čelik i aluminij – iako pomažu domaćim čeličanama jer im omogućavaju da dignu vlastite cijene – također povećavaju i nabavne cijene za proizvođača koji kupuju i prerađuju te metale i od njih rade hladnjake, automobile, kombajne, i cijeli niz takve robe.

U posljednjih nekoliko dana nabavne cijene čelika u SAD-u su značajno porasle, i to nakon što su već skočile kad je u siječnju Trump preuzeo dužnost. Cijene toplovaljanih čeličnih zavojnica na američkom Midwestu skočile su u dva tjedna za 12 posto, a od Trumpovog dolaska u Bijelu kuću 20. siječnja povećanje iznosi 20 posto.

Za usporedbu, cijena te vrste čelika porasla je u istom razdoblju samo 6 posto u sjevernoj Europi, dok se u istočnoj Kini nije zamjetno promijenila.

Po anketi konzultantske kuće Bain & Co. oko 40 posto glavnih operativnih menadžera očekuje dvoznamenkasti skok troškova zbog Trumpovih carina, dok njih oko 80 posto već revidira ili planira reviziju financijskih prognoza za ovu godinu.

Leon Topalian, direktor najvećeg američkog proizvođača čelika Nucora, početkom ovog mjeseca pohvalio je Trumpove najave, rekavši da je to prvi korak prema trgovinskoj politici u kojoj se “Ameriku stavlja na prvo mjesto.” Nucor je prošlog tjedna po četvrti put od početka godine povisio prodajnu cijenu svojih toplovaljanih zavojnica.

Kupci kojima trebaju sirovina obično nabavljaju metale izravno iz čeličana ili talionica ili preko posrednika, manjih kompanija koja kupuju metale na veliko i onda ga prerađuju u oblike koje kupci traže.

Ilustracija: Bakhrom Tursunov / Pixabay

Nelson, glavni direktor tvrtke HCC koja proizvodi dijelove za kombajne u Illinoisu, nabavlja čelik na oba načina. Ali u ovom trenutku ne može uopće dobiti ponudu za nabavku iz uobičajenih izvora. Kaže da su čeličane otkazale nove narudžbe, postojeće narudžbe stavile na čekanje, i da se vrijeme isporuke zbog neizvjesnosti značajno produljilo. To su sve posljedice panične kupovine sirovina, prije no što novi nameti stupe na snagu.

HCC proizvodi noževe za berbu koji se stavljaju na kombajne, i druge dijelove za poljoprivrednu opremu, pa se tako sada našao u škripcu između sve skupljih dobavljača čelika i njegovih vlastitih kupaca, velikih proizvođača poljoprivredne opreme kao što su Deere i AGCO. Nelson dodaje da namjerava sav dodatni trošak carina zaračunati svojim klijentima. Proizvodne cijene drastično su skočile u zadnjih mjesec dana, vidi se iz istraživanja S&P Global od prošlog tjedna, kad je indeks cijena došao na 63.5, u odnosu na 57.4 u siječnju.

Iz Bijele kuće su rekli da su carinska davanja samo jedan od gospodarskih alata Trumpove vlade, koji također uključuju i smanjenje regulative, smanjenje cijena energenata, obuzdavanje inflacije i smanjenje javne potrošnje, što bi onda trebalo sniziti kamatne stope i na kraju učiniti američke proizvođače čelika i aluminija konkurentnijima.

Glen Calder iz Južne Karoline kaže da će pokušati sam snositi povećane troškove. Njegova tvrtka proizvodi strojeve vrijedne 200.000 dolara za polaganje pločnika, koje prodaje kompanijama za asfaltiranje ili gradskim upravama, za popločavanje parkirališta ili ulica.

“Danas su cijene čelika kojeg kupujem veće za 15,2 posto od početka mjeseca,” rekao je Reutersu u razgovoru obavljenom 17. veljače. “No, cijena mojih strojeva nije narasla za 15,2 posto,” dodaje Calder. Njegova tvornica koja zapošljava 100 ljudi natječe se s četiri veće američke kompanije, i kaže da je sada loš trenutak za dizanje cijene, jer zbog visokih kamatnih stopa posao ide sporo i kupci se teže odlučuju na tako veliku nabavku.

No, čelik nije njegova jedina glavobolja. Za vlastitu proizvodnju kupuje industrijske strojeve od tvrtke Cummins, velikog američkog proizvođača, a model koji njemu treba ta američka tvrtka izrađuje u Kini. Trumpova vlada je ovog mjeseca već uvela dodatnu carinu od 10 posto na sav uvoz iz Kine.

Mnogi proizvođači pokušavaju predvidjeti što će se dogoditi prisjećanjem kako je to izgledalo kad su 2018. tijekom prvog Trumpovog mandata uvedene carine na uvoz osnovnih metala. Tada su se nabavne cijene povećale, jer su domaći dobavljači povisili cijene – ali nisu se sasvim izjednačile s uvoznima, već su bile malo ispod njih.

Sličan scenarij se očekuje i sada, jer gotovo je sigurno da će za većinu proizvođača novi Trumpovi nameti donijeti veće troškove i manju zaradu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari