Najveći američki proizvođači obuće zatražili su od predsjednika Donalda Trumpa izuzeće od carina.
Trgovačka udruga Footwear Distributors and Retailers of America (FDRA) poslala je ovoga tjedna pismo Bijeloj kući tražeći izuzeće od takozvanih recipročnih carina, za koje udruga tvrdi da predstavljaju “egzistencijalnu prijetnju” industriji obuće.
Pismo je potpisalo 76 brendova obuće, uključujući Nike, Adidas, Skechers i Under Armour.
“Mnoge tvrtke koje proizvode pristupačnu obuću za vrijedne obitelji s nižim i srednjim prihodima ne mogu apsorbirati ovako visoke carinske stope, niti mogu prenijeti te troškove na potrošače. Bez hitnog izuzeća od recipročnih carina, jednostavno će morati zatvoriti svoja vrata”, stoji u pismu poslanog prošloga tjedna.
CNBC prenosi i upozorenje udruge prema kojem su brojni proizvođači narudžbe već stavili na čekanje, a zalihe obuće za američke potrošače uskoro bi mogle biti pri kraju.
Carine, najavljene 2. travnja, uključuju namete na nekoliko zemalja koje su ključni izvori za opskrbu obućom, uključujući Kinu, Vijetnam i Kambodžu.
Iako su početne carinske stope od preko 45 posto za Vijetnam i Kambodžu snižene na 10 posto za razdoblje od 90 dana, Trumpova administracija dodatno je povećala carine na uvoz iz Kine koje sada dosežu efektivnu stopu od 145 posto.
Adidas je ranije ovog tjedna upozorio da će carine dovesti do viših cijena za američke potrošače. Krajem ožujka, prije nego što su konkretne stope recipročnih carina bile objavljene, financijski direktor Nikea izjavio je da će globalni nameti i gospodarska neizvjesnost rezultirati slabijom prodajom u tekućem tromjesečju.
Pročitajte još:
U pismu udruge proizvođača obuće navodi se da je industrija već i prije Trumpove objave širokih carina bila suočena sa značajnim carinama na proizvode poput dječje obuće.
Ukupno gledano, američke će obućarske tvrtke sada biti izložene carinama u rasponu od 150 do otprilike 220 posto, navodi udruga.
2 Odgovora
I kako su oni to zamislili?
Nikada se ne zamjeri opasnim obućarima