Značajan porast izvoza materijala za recikliranje u Europskoj uniji tijekom 2023. godine

Stockcake.com
Pogon za recikliranje, Foto: Stockcake.com

Države Europske unije su tijekom 2023. godine izvezle 8,5 milijuna tona proizvoda koji se mogu reciklirati, kao što su papir, plastika i staklo u zemlje izvan EU, što je povećanje od 34 posto u odnosu na 2022. godinu kada je izvezeno 6,4 milijuna tona, pokazuju najnoviji podaci Europskog ureda za statistiku, Eurostata.

Uvoz je pak pao za 19 posto, na 3,2 milijuna tona, što je manje od četiri milijuna tona, koliko je iznosio 2022. godine. U usporedbi s 2013., taj je izvoz pao za pet posto, s devet na 8,5 milijuna tona, uglavnom zbog pada izvoza plastike od 44 posto između 2013. i 2023. godine. Uvoz je pak ostao stabilan na 3,2 milijuna tona.

U 2023. papir je bio najviše izvoženi proizvod koji se mogao reciklirati, predstavljajući 81,6 posto izvoza ili sedam milijuna tona, a slijede ga plastika  s 15,6 posto izvoza ili 1,3 milijuna tona. Na trećem mjestu je staklo s 2,8 posto ili 0,2 milijuna tona.

Iste godine uvezeno je 1,7 milijuna tona papira, odnosno 51,2 posto, što čini više od polovice svih uvezenih proizvoda koji se mogu reciklirati. Druga po veličini uvozna kategorija bilo je staklo s 25,4 posto udjela ili 0,8 milijuna tona, a slijedi ga plastika s 23,4 posto udjela ili 0,7 milijuna tona.

Godine 2023. godine Indija je bila najveće odredište izvoza papira koji se može reciklirati  s čak 32 posto ukupnog izvoza papira izvan EU, a slijede je Indonezija sa 17 i Vijetnam s 13 posto udjela u izvozu. Što se tiče izvoza plastike koja se može reciklirati, Turska je bila najveće odredište s 22 posto ukupnog izvoza plastike izvan EU, a slijede je Malezija (21 posto) i Indonezija (19 posto).

Godine 2023. staklo koje se može reciklirati uglavnom se izvozilo u Ujedinjeno Kraljevstvo, i to 39 posto ukupnog izvoza stakla izvan EU, a slijede Moldavija (s deset posto) i Tursku (devet posto).

Uvoz proizvoda koji se mogu reciklirati izvan EU najvećim je dijelom dolazio iz Ujedinjenog Kraljevstva, koje je činilo 31 posto ukupnog uvoza papira, 47 posto plastike i 36 posto uvoza stakla.

Drugi najveći dobavljač papira koji se može reciklirati bile su Sjedinjene Države s 29 posto uvoza papira izvan EU, a slijedi ih Švicarska, s 18 posto, navodi Eurostat. Uvoz plastike koja se može reciklirati također dolazi iz Sjedinjenih Država (osam posto), a zatim iz Norveške (sedam posto). Drugi najveći dobavljač stakla koje se može reciklirati također su Sjedinjene Države (29 posto), a slijedi ih Švicarska (12 posto).

4 Odgovora

  1. Hmmm, većina tog otpada završi u zemljama trećeg svijeta koje, srećom, imaju razvijeniju infrastrukturu reciklaže. To je korijen problema sa zelenom tranzicijom, Zapad bi bio lokalno zelen, ali klimatski problemi su globalni.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari