Cijene nafte na svjetskim tržištima u petak su smanjene zbog zabrinutosti za rast potražnje u 2025. godini, posebno u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte.
Terminski ugovori za Brent naftu niži su za 41 cent, te iznose 72,47 američkih dolara po barelu. Terminski ugovori za američku sirovu naftu West Texas Intermediate (WTI) jeftiniji su za 39 centi i iznose 68,99 dolara po barelu.
Kineska državna rafinerija Sinopec objavila je u svom godišnjem energetskom izvješću, koje je objavljeno u četvrtak, da bi uvoz sirove nafte u Kinu mogao doseći vrhunac već 2025. godine, navodi Reuters, dok bi potrošnja nafte u zemlji vrhunac mogla doseći do 2027. godine, zbog slabije potražnje za dizelom i benzinom.
„Cijene referentne sirove nafte nalaze se u produženoj fazi konsolidacije, dok se tržište približava kraju godine opterećeno neizvjesnošću u vezi s rastom potražnje za naftom,“ izjavio je Emril Jamil, viši istraživački specijalist iz LSEG-a.
Dodao je da će OPEC+ trebati zadržati disciplinu u opskrbi kako bi podigao cijene i umirio nervozu tržišta zbog kontinuiranih revizija prognoza rasta potražnje. Organizacija zemalja izvoznica nafte i njihovi saveznici, poznati kao OPEC+, nedavno su peti mjesec zaredom smanjili svoju prognozu rasta globalne potražnje za naftom u 2024. godini.
U međuvremenu, rast dolara na dvogodišnji maksimum također je pritisnuo cijene nafte, nakon što je Federalne rezerve (Fed) naglasile oprez pri smanjenju kamatnih stopa u 2025. godini. Jači dolar čini naftu skupljom za vlasnike drugih valuta, dok sporije smanjenje kamatnih stopa može usporiti gospodarski rast i smanjiti potražnju za naftom.
Pročitajte još:
J.P. Morgan predviđa da će naftno tržište prijeći iz ravnoteže u 2024. u višak od 1,2 milijuna barela dnevno u 2025. godini, jer banka očekuje rast proizvodnje izvan OPEC+ za 1,8 milijuna barela dnevno u 2025., dok će proizvodnja OPEC-a ostati na sadašnjim razinama.
Kao potez koji bi mogao smanjiti opskrbu, zemlje G7 razmatraju načine kako pooštriti gornju granicu cijene ruske nafte, poput potpune zabrane ili snižavanja cjenovnog praga, izvijestio je Bloomberg u četvrtak. Rusija je zaobišla ograničenje od 60 dolara po barelu, uvedeno 2022. godine, koristeći svoju „sjenovitu flotu“ brodova, koju su Europska unija i Velika Britanija posljednjih dana dodatno ciljale sankcijama.
3 Odgovora
Top!
Cijena nafte svaki tjedan pada i raste is potpuno nasumičnih razloga …
Ma da je cijena nafte po barelu i 25$ nama to nebi igralo nikakvu ulogu.